Risinājumu skolēnu testēšanā sola ne ātrāk kā nākamnedēļ; līdz tam skolām jātiek galā pašām

1 komentārs

Tagad jau arī līdz Saeimas gaiteņiem nonākušas izglītības iestāžu sūdzības par slikto sadarbību ar vienu no uzņēmumiem, kas veic siekalu testus – “MFD laboratoriju”. Skolām esot teju neiespējami sazināties ar laboratoriju, testu piegādes grafiks esot neprecīzs, un rezultāti jāgaida pārmēru ilgi un pat mēdz būt kļūdaini. Atbildīgie ministri par radušos situāciju atvainojas, taču risinājumus sola ne ātrāk kā nākamnedēļ, stāsta TV3 Ziņas.

”MFD laboratorijai” testēšana pret Covid-19 jānodrošina vairāk nekā 470 skolās visā Latvijā. Vismaz 20 pašvaldības sūdzējušās par kritiski sliktu sadarbību, un skolu neapmierinātība nonākusi arī līdz Saeimai.

Lasi vēl – Daudziem skolēniem klātienes mācības noslēgušās jau otrajā nedēļā

”Vispirms ir praktiski neiespējami vai ļoti grūti sazināties ar laboratorijas pārstāvjiem, ir būtiskas loģistikas problēmas – skolām pašām jābrauc pakaļ mēģenēm. Trūkst ar testēšanu saistīto materiālu – kastes, maisi utt.,” norāda Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas vadītājs Arvils Ašeradens (JV).

Komisijā klātesošie skolu vadītāji par radušos haosu bija noskaitušies, bet vienlaikus arī izmisuma pilni. Prognozēt testu atvešanas laikus ir neiespējami, savāktie paraugi ilgstoši pašiem jāuzglabā neatbilstošos apstākļos, un pat tad, ja kāds tiem atbrauc pakaļ, atbildes jāgaida vairākas dienas.

”Vislielākās bažas šobrīd ir tās, ka testējamo rezultātu joprojām nav. 3. septembrī nodoto analīžu materiālu rezultāti šobrīd joprojām nav,” norāda Tukuma Raiņa Valsts ģimnāzijas direktore Sigita Kūla.

”Nekas pēc saraksta nenotiek. Mazākajām iestādēm nav atgādāti pat trauciņi. Trešdaļa tika savākta pēc lielas lūgšanās un spiediena, un 11 punktos testi vēl nav saņemti, lai gan loģistika uztaisīta uz vakardienu. Skolām un direktoriem nav jādežurē. Es pati iepriekšējā reizē 15 skolās savedu testus un piestrādāju par laboranti,” neapmierinātību izsaka arī Madonas novada domes Izglītības nodaļas vadītāja Solvita Seržāne.

Lasi vēl – Daudzi Rīgas skolēni nevar apmeklēt interešu nodarbības nesaņemto Covid-19 testa rezultātu dēļ

Skolas lūdz atbildīgās iestādes atteikties no ”MFD laboratorijas” pakalpojumiem un pat pašas mēģina pāriet pie citām laboratorijām. Veselības ministrijas un Izglītības un zinātnes ministrijas (IzM) ministri atvainojās par radušos situāciju, taču patlaban nekādu risinājumu pēc būtības piedāvāt nevarot.

Viņi taisnojās, ka tik apjomīga testēšana notiekot pirmo reizi un laboratorijām tas esot liels izaicinājums. Vienlaikus pilnībā atteikties no ”MFD pakalpojumiem” neesot iespējams, jo tad arī pārējās laboratorijās netiks galā ar saviem pienākumiem.

”Es domāju, ka mums ir jāveic būtiskas korekcijas esošajā testēšanas algoritmā un jāvirzās uz mehānismu, kas ļauj sabalansēt epidemioloģisko drošību un skolu praktisko iesaisti. Dodiet mums iespēju nākt klajā ar priekšlikumiem, kā tas turpmāk varētu notikt labāk!” norāda veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

Arī IzM ministre Anita Muižniece cer, ka drīzumā varēs nākt klājā ar jauniem risinājumiem: ”Es tiešām ceru, ka trešdien jau pēc tikšanās ar veselības ministru mēs būsim gatavi nākt ar konkrētiem risinājumu piedāvājumiem uz valdību.”

Lasi arī – Muižniece: Šonedēļ tiks pārskatīts skolēnu iknedēļas testēšanas algoritms un pieeja

Ministri solīja, ka pārskatīs, vai tiešām nepieciešams testēt visus skolēnus pilnīgi visās skolās, jo šādu praksi piekopj tikai retā Eiropas Savienības valsts. Tāpat tiks lemts par jauna veida testu izmantošanu, piemēram, tā dēvētajiem ”lollipopiem” jeb ”košļājamajiem kociņiem”. Risinājumus plānots prezentēt ne ātrāk kā nākamnedēļ, un skolām tikmēr ar radušos situāciju jātiek galā pašām.

1 komentārs