Rindu mazināšana, onkoloģisko slimību ārstēšana – kuras veselības nozares jomas saņems papildu naudu?

1 komentārs

Veselības nozares reformas finansēšanu plānots īstenot, krietni palielinot valsts budžeta deficītu. Nozares ministrija ir pārliecināta, ka Eiropas Komisija (EK) pieļaus šādu atkāpi, un tādējādi sistēmā varēs iepludināt 154 miljonus eiro. Piekrišanu šādam risinājumam jau devusi Finanšu ministrija.

Veselības reformas turpināšana plānota, palielinot valsts budžeta deficītu. Šādā veidā sistēmā šogad plānots iepludināt vairāk nekā 150 miljonus eiro.

Veselības sistēmas reformas galvenais klupšanas akmens gadiem ilgi  ir finansējuma trūkums – naudas pietrūkst gan mediķu algām, gan pakalpojumu kvalitātes uzlabošanai. Tikmēr nozares ministrija medicīnas problēmu risināšanu plāno uz parāda – proti, palielinot valsts budžeta deficītu.

Anda Čakša
veselības ministre (ZZS)

Ir pieejamais finansējums, kas tiek skaņots ar EK, lai uzlabotu veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību un celtu to kvalitāti. Un tātad – 2019. gadam tie ir 154,2 miljoni eiro, kas ir paredzēti šādiem pasākumiem.

Atkāpe no budžeta deficīta veselības nozares finansēšanai pieļauta arī 2018. un 2019. gadā. Salīdzinot ar pagājušo gadu, šogad tādējādi plānots piesaistīt vēl par 40 miljoniem eiro vairāk. Tas nozīmē, ka liela daļa veselības nozares uzlabojumi, ko pacienti šogad izjutīs, tiks īstenoti, valstij aizņemoties.

Rindu mazināšanai un pakalpojumu pieejamības uzlabošanai plānots piešķirt teju 60 miljonus eiro, otra lielākā summa – 30 miljoni – tiks novirzīta onkoloģisko slimību ārstēšanai.

Nauda tiks arī infekciju slimību izplatības mazināšanai, primārajai veselības aprūpei, sirds/asinsvadu sistēmas programmai, ārstniecības iestāžu reformai, 8 miljoni tiks novirzīti novecojušo medicīnas iekārtu nomaiņai.

Anda Čakša
veselības ministre (ZZS)

Viena no tām ir tāda ar valsts drošību saistīta Valsts asinsdonoru centra bāzes iekārtu nomaiņa, kuras ir novecojušas, tad atsevišķa datortomogrāfu nomaiņa un papildināšana, tāpat arī sonogrāfijas iekārtas, MR iekārtas un molekulārās ģenētikas iekārtas, kas saistītas ar reto slimību noteikšanu.

Veselības nozares finansējuma papildināšana uz budžeta deficīta rēķina jau akceptēta Finanšu ministrijā, tomēr EK viceprezidents Valdis Dombrovskis norādījis, ka lielu manevra iespēju tālākai budžeta deficīta palielināšanai jaunajai valdībai nav.

1 komentārs