Rindā uz Covid-19 testa veikšanu jāgaida līdz pat nedēļai

4 komentāri

Viens no instrumentiem cīņā ar pandēmiju ir plaša testēšanas pieejamība. Pēdējā laikā arī pieaudzis ikdienā Latvijā veikto testu skaits. Taču arī pieprasījums pēc tiem aug, tādēļ rindā uz analīzēm nākas gaidīt pat vairākas dienas.

Galvenais iemesls laboratoriju pārslodzei ir tas, ka pārbaudīties steidz arī tie, kuriem nav nekādu simptomu. Lai resursus izlietotu mērķtiecīgāk, Veselības ministrija gatavojas ieviest kārtību, ka testēties varēs tikai ar ārsta nosūtījumu.

Lasi vēl: Nespējot kontrolēt Covid-19 izplatību, varētu ierobežot alkohola tirdzniecību un likt valkāt maskas arī darbavietās

Vēl pirms pāris nedēļām Latvijā diennakts laikā tika veikti vidēji divi tūkstoši Covid-19 testu dienā un analīzes nodot cilvēku varēja divu dienu laikā. Tomēr uzliesmojumu iespaidā pēdējās nedēļās testēšanas apjomi pakāpušies līdz vidēji pieciem tūkstošiem testu diennaktī, kas atstājis iespaidu arī uz laboratoriju kapacitāti.

“Grafiks ir ļoti piepildīts, šobrīd pierakstās jau uz nākamo nedēļu. Mēs vienmēr cenšamies papildināt jaudu, atveram jaunu kabinetu un prasām darbiniekiem strādāt papildus,” norāda “E.Gulbja laboratorijas” projektu vadītāja Džineta Dimanta.

Cilvēku pieņemšanu laboratorija organizē pēc pieraksta un vienam pacientam uztriepes paņemšanai plāno vidēji piecas minūtes. Ja mediķi strādā 12 stundas, tad dienas laikā vienā punktā noņem vidēji 140 paraugus.

Analīžu pieņemšanas punktos TV3 Ziņu sastaptajiem iedzīvotājiem gan zināmā mērā paveicies, jo nedēļu gaidīt nebija nācies nevienam.

“Es pieteicos, man šķiet, kaut kur piektdien. Mums darbā viens bija. Mēs, protams, nebučojāmies un nerokojāmies, bet nu tomēr. Man, paldies Dievam, simptomu nav, bet nu drošs paliek drošs,” par pieteikšanos uz testiem stāsta Anda.

“Mēs zvanījām ceturtdien, tad tagad mums bija jāgaida līdz pirmdienai,” saka Madara.

Viens no “Gulbja laboratorijas” izvietotajiem testēšanās punktiem atrodas blakus daudzdzīvokļu namiem, un vietējie iedzīvotāji iemūžinājuši kadrus, kuros redzams, ka vakaros rindās stāv simtiem cilvēku.

Laboratorijā gan stāsta, ka tik lielas rindas nav ierasta prakse. Konkrētajos kadros redzams vakars, kad testēties brauca filmēšanās grupas dalībnieki, kuri piedalīsies masu skatos. Tobrīd bija atbraukuši vairāk nekā 120 cilvēku un plānots, ka līdzīga situācija izveidosies arī šovakar, jo analīžu nodošana paredzēta vēl vienai aktieru grupai.

Eksperti skaidro, ka kopumā lielās rindas veidojas tādēļ, ka cilvēki grib pārliecināties par veselības stāvokli arī tad, ja tam nav nekādu acīmredzamu iemeslu. Statistika liecina, ka bez nosūtījuma uz testu dienā atnāk vidēji 1500 cilvēku, kamēr pēc ārstu norādījumiem šādu iespēju izmanto tikai četri simti iedzīvotāju.

Lai laboratorijas atslogotu, Veselības ministrija (VM) plāno mainīt pierakstu kārtību, nosakot, ka turpmāk testus varēs saņemt tikai ar ārsta nosūtījumu.

“Mēs vēlamies mainīt algoritma kārtību, testēšanās algoritma kārtību saistībā tieši ar to, lai sakārtotu šīs te rindas. Šajā algoritmā noteiktais ir tas, ka noteikti būs ar ģimenes ārsta nosūtījumu primāri, ar ārstniecības iestādes speciālista nosūtījumu un atsevišķos gadījumos, kad cilvēki būs ceļojuši,” norāda VM Veselības aprūpes departamenta direktore Antra Valdmane.

Ieceri sākotnēji gan vēl plānots pārrunāt ar ģimenes ārstu asociācijām.

4 komentāri