Rīgas Zooloģiskajā dārzā topošais Vides izglītības centrs nākamgad vērs durvis

1 komentārs
Rīgas Zooloģiskajā dārzā topošais Vides izglītības centrs nākamgad vērs durvis
LETA

Rīgas Nacionālajā zooloģiskajā dārzā sākusi tapt būve, kas būs vairāk veltīta cilvēkiem, nevis dārza pastāvīgajiem iemītniekiem – jauns Vides izglītības centrs -, kas durvis vērt plāno nākamgad, vēsta TV3 Ziņas.

Rīgas Nacionālais zooloģiskais dārzs turpina attīstīties. Likti pamati un iemūrēta laika kapsula topošajam Vides izglītības centram.

Pēdējās vērienīgās pārmaiņas Rīgas Zooloģiskajā dārzā notika 2019. gadā, kad atklāja Āfrikas savannas kompleksu. Attīstība gan turpinās. Tagad darbs sācies pie jauna lielā projekta – Vides izglītības centra.

Nepieciešamība pēc mūsdienīgām telpām vides izglītībai Rīgas Zooloģiskajā dārzā bijusi jau sen, jo akūti trūcis telpu semināriem un konferencēm, kā arī šaurā mācību klase nespēj apmierināt skolu pieprasījumu pēc zoodārza piedāvātajām nodarbībām.

Jānis Rudzītis, “Rīgas Nacionālā zooloģiskā dārza” valdes priekšsēdētājs

”Mums arī tagad ir telpa, kas ir puspagrabā, pieejama aptuveni 20 cilvēkiem, ar ne īpaši labu ventilāciju un tamlīdzīgi. Līdz ar to tie ārējie apstākļi visu to saturu bremzēja un neattīstīja.”

Patlaban jaunajam vides centram pabeigta pamatu būvniecība, un 21. jūnijā svinīgi tajos iemūrēts vēstījums nākamajām paaudzēm. Tajā uzsvērts, ka ar tā būvniecību zoodārzs vēl vairāk spēs sargāt planētas dabas daudzveidību un mūsu vidi kopumā. Tāpat kapsulā atstāts arī senais plāns, kas atgādina, ka centrs top vietā, kur 110 gadus slējās pirmā apkurināmā zooloģiskā dārza dzīvnieku mītne – 1911. gadā būvētā pērtiķu māja. Tagad šai vietā atradīsies moderns vides centrs.

“Tā ir pirmā būve un projekts, kas ir tieši fokusēts uz vides izglītības funkciju, tās nepieciešamību un attīstību. Tam ir jābūt vienam no jebkura sevis cienoša botāniskā dārza, zooloģiskā dārza vai muzeja sastāvdaļām, būt šai izglītojošajai komponentei. Un mūsu gadījumā tā ir vides un tās daudzveidības izglītošana, vides svarīguma pierādīšana,” skaidroja Rīgas Nacionālā zooloģiskā dārza” valdes locekle Anete Bilzēna.

Jaunais centrs iekļaus četras tematiskās telpas bioloģiskajai daudzveidībai, mobilus izstāžu stendus, kā arī āra telpas izglītojošām nodarbībām. Kopējā platība būs teju 900 m², un būves izmaksas plānotas 2,1 miljona eiro apmērā.

“Tur būs ļoti daudz interaktīvu stendu, interaktīvi vides objekti par visu, ko mēs varam saprast ar vides izglītību. Un tai skaitā tur būs arī kontaktdzīvnieki. Būs iespēja pieskarties, iespēja turēt rokās, iespēja glāstīt… Bet viennozīmīgi, – tie nebūs tikai pavisam mazi dzīvnieki, tie būs arī mērkaķi, varu atklāt,” tā Bilzēna.

Patlaban līdzīgi centri top arī Latvijas Nacionālajā dabas muzejā un Nacionālajā botāniskajā dārzā Salaspilī. Vides ministrs 21. jūnijā uzsvēra, šādi centri īpaši svarīgi šobrīd, kad strauji notiek klimata pārmaiņas. Un palīdzēt planētai var tikai sabiedrības izglītošana.

“Lai mēs mazinātu klimata pārmaiņu ietekmi uz mūsu dzīves vidi, atkritumu piesārņojuma palielināšanos, katra cilvēka rīcība ir no svara. Tikai tad, kad mēs esam izglītoti, mēs šādas izvēles un paradumus savā ikdienā varam mainīt,” uzsvēra vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms-Peļšs (AP).

Rīgas zoodārza Vides izglītības centru apmeklētājiem cer atvērt nākamā gada rudenī, kad Rīgas Zooloģiskais dārzs svinēs savu 110. jubileju.

1 komentārs