Rīgas Zooloģiskajā dārzā piedzimis vikunjas mazulis

0 Komentāru
Rīgas Zooloģiskajā dārzā piedzimis vikunjas mazulis
RĪGAS ZOOLOĢISKAIS DĀRZS

Trešdien, 21. jūlijā, pusdienlaikā daudzi Rīgas Zooloģiskā dārza apmeklētāji kļuva par lieciniekiem savvaļas lamu sugas – vikunjas – dzemdībām, savā “Facebook” profilā informē zoodārza pārstāvji.

Mazulis esot piedzimis ātri un nesagādājot lielas raizes mātei. Un dažs zoodārza apmeklētājs pat nepabeidza spriedelēt par to, kāpēc dzemdētājai nav paklāts salmu klēpītis, kad garkājainais vikunjēns vēl slapjš un lutausains jau varonīgi mēģināja uzslieties kājās.

Tas bija piemērs zoodārza izmantojumam par integrētās izglītības vietu, kur bērniem parādīt gan to, kāda izskatās varde vai aita, gan to, ka pat stārķis savus bērnus neatnes no mākoņa vai neatrod kāpostos.

30 minūtes pēc piedzimšanas jaunais Rīgas zoodārza iemītnieks, kaut neveikli un nestabili, bet jau stāvēja līdzās mātei un instinktīvi taustījās pēc pupa, bet vēl pēc divām stundām, braši sekoja tai līdzi pa plašo aploku, un ik pa brīdim iestiprinājās ar pienu.

Vikunjas ir viena no savvaļas lamu sugām, kas savvaļā sastopama Andu kalnos Peru, Argentīnā, Bolīvijā un Čīlē. Šis pieticīgais dzīvnieks, kuru inki ķēra vērtīgās vilnas un arī gaļas ieguvei, tiek uzskatīts par priekšteci alpakām – mājas lamām, no kurām arī šobrīd iegūst teju vai visvērtīgāko vilnu pasaulē.

Vikunju skaits savvaļā pēc ilgstošiem aizsardzības pasākumiem ir daļēji atjaunojies, taču ik brīdi suga atkal var nonākt apdraudētas statusā, ja atjaunosies medības vai netiks ierobežota saimnieciskā darbība tās apdzīvotajā vidē, tāpēc vikunju turēšanai un vairošanai nebrīvē zoodārzos tiek pievērsta liela uzmanība un tā tiek koordinēta ar attiecīgās Apdraudēto sugu Eiropas programmas (EEP) un Starptautiskās ciltsgrāmatas palīdzību.

Foto: RĪGAS ZOOLOĢISKAIS DĀRZS/FACEBOOK

0 Komentāru