Rīgas tirdzniecības centru apmeklētāji jaunos ierobežojumus uzņem ar sapratni

1 komentārs

No šodienas, 11. oktobra, spēkā stājas jauna kārtība, iepērkoties un saņemot virkni pakalpojumu. Tiem iedzīvotājiem, kuri nevar uzrādīt Covid-19 sertifikātu, iepirkšanās ļauta tikai pārtikas un pirmās nepieciešamības preču veikalos. TV3 Ziņas devās uz lielveikaliem, lai noskaidrotu, kā tur tiek aizvadīta pirmā diena ar jaunajiem noteikumiem.

No šodienas pret Covid-19 nevakcinētajām personām pieejami tikai pārtikas un pirmās nepieciešamības preču veikali. Lai iekļūtu pārējos, nepieciešams uzrādīt derīgu Covid-19 sertifikātu.

Tirdzniecības centros veidojās rindas, jo, lai iekļūtu vairumā veikalu, no šodienas nepieciešams uzrādīt derīgu Covid-19 sertifikātu.

Pie visām tirdzniecības centra “Akropole” ieejām no šodienas dežurē apsargs ar skeneri, novilktas norobežojošās lentas, jo lielveikals tagad sadalīts divās dažādu drošības līmeņu zonās.

Tā saukto “sarkano zonu”, kurā atrodas pārtikas veikali, atsevišķu pakalpojumu sniedzēji un aptiekas, var apmeklēt ikviens iedzīvotājs. Savukārt otrpus šīm lentēm atrodas “zaļā drošības zona”, un tur iespējams iekļūt vien ar derīgu Covid-19 sertifikātu.

Proti, viss, kas nav pirmās nepieciešamības prece – apģērbi, apavi, elektronika un vēl virkne citu veikalu piedāvājumu  – tagad pieejami vien vakcinētajiem vai tiem, kuri Covid-19 pārslimojuši.

Lasi vēl – No šodienas uz trim mēnešiem stājas spēkā ārkārtējā situācija. Ar kādiem ierobežojumiem jārēķinās?

TV3 Ziņu sastaptie apmeklētāji par noteikumiem lielākoties nesūdzas, tomēr atzīst, – nelielas grūtības jaunā kārtība sagādā: “Dīvaini diezgan, ne visi ir vakcinēti. Piemēram, mana meitene nav. Mēs ienācām veikalā kopā, bet es gāju tur, jo vajadzēja dažas lietas nopirkt, viņa gāja uz otru veikalu. Un vajag viņu vēl tagad atrast.”

“Es esmu vakcinēta. Bet pats fakts, ka katru brīdi to sertifikātu ir jāuzrāda, tas nav ērti. Bet es neesmu pret noteikumiem, esmu par drošību,” norāda Olga.

Iekļūt “drošajā zonā” bez sertifikāta TV3 Ziņu viesošanās laikā neviens nemēģināja, tomēr grūtības daudziem sagādā atcerēties, dodoties uz veikalu, līdzi paņemt arī personu apliecinošu dokumentu.

“Es esmu potēts, un viss ir normāli, bet aizmirsu paņemt. Bet šis ir pilnīgi pareizi, jo vajag kaut ko darīt, lai apturētu šo slimību,” norāda Pjotrs, kurš arī aizmirsis paņemt personu apliecinošu dokumentu.

Līdzīga kārtība ir arī tirdzniecības centrā “Alfa”, kur pie ieejas uz “drošo zonu” šodien veidojās pat rindas. Tomēr “Alfā” vismaz šobrīd, kamēr nav atrasti risinājumi, nevakcinētie var apmeklēt tikai pārtikas veikalu “Rimi”; viss pārējais – aptiekas, teleoperatoru pakalpojumu sniedzēji un higiēnas preču veikali – strādā tikai “zaļajā” drošības režīmā. Bet arī “Alfā” sūdzības netika dzirdētas.

“Es pats nedzīvoju Latvijā, esmu no Islandes, mums ir 91% vakcinēti pieauguši cilvēki, man šis problēmas nesagādā nemaz. Nav apgrūtinājuma nemaz,” norāda Helvijs.

Arī Jurim jaunā kārtība šķiet atbilstoša. Kā vienīgo apgrūtinājumu min ar maisiņiem aizņemtās rokas, kas nedaudz traucē uzrādīt sertifikātu.

Tomēr pirmajā dienā ne visi lielveikali jaunās prasības interpretē vienādi. Kamēr citviet “zaļajā zonā”, kā to paredz arī Ministru kabineta noteikumi, tiek ielaisti arī bērni zem 12 gadiem, ja tos pavada pieaugušais ar sertifikātu, tirdzniecības centrā “Alfa” šodien šāda iespēja bija liegta.

Kādai nepilnus sešus gadus veca bērna mamma pie ieejas durvīm saskārusies ar atteikumu tikt ielaistām un abas pametušas veikalu.

“Mums bija jāpalīdz mammai aiziet uz mēbeļu veikalu. Mums puse diena ir brīva, no laukiem atbraucām, bet nekas, aizies mamma viena, mēs laukā pagaidīsim,” norāda Sandra.

Turpmāk tikai uzrādot sertifikātu, varēs iekļūt arī lielajos būvniecības preču veikalos. Taču šodien tur burzma neveidojās. Tikmēr pamatīga rinda vērojama vakcinācijas centros, kur pēc jauno prasību ieviešanas iedzīvotāji steidz potēties.

1 komentārs