Komentāri

Rīgas pašvaldības uzņēmums Rīgas satiksme bija izsludinājis konkursu par degvielas piegādi. Tirgus dalībniekiem šis bija vilinošs piedāvājums, jo Rīgas satiksme degvielai tērē apmēram vienu miljonu eiro mēnesī. Tenderī pieteicās vairāki pretendenti, bet Rīgas satiksme nolēma arī turpmākajos piecos gados sadarboties ar līdzšinējo degvielas piegādātāju. Pārējie pretendenti uzskata, ka konkursā pieļauti pārkāpumi un 60 miljonu darījums nevar notikt.

Rīgas satiksmes autobusu parks ir viens no lielākajiem degvielas patērētājiem valstī. Ik gadu uzņēmums iepērk vairāk nekā 12 miljonus litrus, par tiem samaksājot tādu pašu summu eiro. Piecos gados tie ir vidēji 60 miljoni eiro.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Pie šāda līguma bez iepirkuma procedūras 2010. gadā tika kompānija Ramockas dzirnavas. Nekā Personīga rīcībā nonākušās pavadzīmes liecināja, ka Rīgas satiksme, pērkot degvielu no Ramockas dzirnavām, iespējams, pārmaksā. Līgumam tuvojoties beigām, Rīgas satiksmes šefs Leons Bemhems solīja nākamo degvielas piegādātāju izvēlēties atklātās un vienlīdzīgās sacīkstēs.

Pirmo aizķeršanos jau pavasarī radīja konkursa nolikums – bija aizdomas, ka tas ierobežo konkurenci un prasības spēj izpildīt tikai viens piegādātājs. Pēc uzņēmēju sūdzībām Rīgas satiksme bija spiesta nolikumu mainīt. Bet palika pie sava – piecus gadus tā sadarbosies tikai ar vienu darījuma partneri un nevis vairākiem piegādātājiem, kā to bieži dara valsts iepirkumos, piemēram, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests.

Rīgas satiksmes konkursā pieteicās 4 pretendenti. Arī Ramockas dzirnavas, kas mainījis nosaukumu uz RDZ Energy. Piedāvājuma atvēršanā RDZ Energy nosauktā cena bija visdārgākā, un tai bija viszemākās iespējas uzvarēt Rīgas satiksmes konkursā. Taču pēc it kā aritmētiskas kļūdas labojuma, tai no pēdējās vietas izdevās nokļūt uz pirmo.

Iespējas mainīt piedāvājumu, kad tas atvērts, uzņēmējam praktiski nav. Izņēmums ir gadījumos, kad pasūtītājs atklāj, ka pretendents pie saskaitīšanas vai reizināšanas pārrakstījies, ko var pārbaudīt ar aritmētiskām darbībām. Pēc Rīgas satiksmes teiktā, nosakot degvielas gala cenu, LDZ Energy nav pārvērtis cenu no tonnām uz litriem. Pašvaldības uzņēmums veica aprēķinus viņu vietā, un tādējādi uz 1000 litriem cena sanāca aptuveni par 100 eiro lētāka nekā zemāko cenu iesniegušajam pretendentam kompānijai East West Transit.

Kompānija East West Transit uzskata, ka, visticamāk, pēc rezultātu paziņošanas iesniegts cits piedāvājums. Pierādīt viņi to nevar. Kompāniju no tālākas vērtēšanas konkursā izslēdza nodokļu parādu dēļ.

Arī cits konkursa pretendents Statoil savā sūdzībā Iepirkumu uzraudzības birojam norāda uz aizdomām par prettiesisku iesniegto piedāvājumu samainīšanu. Rīgas satiksmē akcentē, ka kļūdas atrastas visu pretendentu piedāvājumos. Un noliedz, ka pašvaldības uzņēmums būtu centies palīdzēt uzvarēt vienam pretendentam.

Iepirkumu komisijas priekšgalā Rīgas satiksmē jau vairākus gadus ir Igors Volkinšteins. Arī 60 miljonu vērto degvielas iepirkumu vadīja viņš. Volkinšteina vārds kļuva labi zināms, kad trolejbusu iepirkumā viņš sajauca latus ar eiro. Tāpēc bija jāņem bankā jauns astoņu miljonu eiro kredīts. Volkinšteinu atstādināja no Rīgas satiksmes valdes, taču pašvaldības uzņēmums viņam turpina uzticēt miljonu iepirkumus.

Rīgas mērs Nils Ušakovs slavē degvielas iepirkumu par tā caurspīdīgumu un Volkinšteinu par viņa pieredzi. “Cilvēki dažreiz mēdz kļūdīties, izņemot to kļūdu, kas bija 2008. gadā vai agrāk, kas bija pieļauta, neliecina, ka mums vajadzētu pateikt paldies par darbu un samainīt ar citu,” saka Ušakovs.

Nedēļas otrajā pusē Iepirkumu uzraudzības birojs publiskoja savu lēmumu, sakot, ka tas piekrīt Rīgas satiksmes viedoklim, ka bija likumīgi labot RDZ Energy piedāvāto cenu, jo tā esot izsekojama. Jaunu līgumu par degvielas piegādi birojs gan aizliedz slēgt, kamēr nav atkārtoti izvērtēta informācija par viena pretendenta nodokļu parādiem. Par uzvarētāju pasludinātājai firmai RDZ Energy šī kavēšanās pa kabatu nesit, jo katru mēnesi tiek pagarināts iepriekšējais līgums par cenu, kas sabiedrībai netiek atklāta.

Skaties video!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl