Komentāri

Vairāku Eiropas aviācijas speciālistu uzmanība šajās dienās pievērsta Rīgai. Lidostā notiek pilnīgi jaunas lidmašīnu vadības sistēmas testi. To būtība ir maksimāli datorizēt gaisa kuģu pacelšanos, nolaišanos un pārvietošanos pa lidlauku, cilvēkam iejaucoties vien galējas nepieciešamības gadījumos.

Ziemā tradicionāli lidojumu intensitāte samazinās par trešdaļu, taču tik un tā dienā apkalpoto lidmašīnu skaits starptautiskajā lidostā Rīga ir ap 170 reisu dienā. Šobrīd atļauju pacelties, nolaisties un lidmašīnu pārvietošanos pa lidlauku regulē cilvēks. Nākotnē tas notiks datorizēti.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Sistēmas nosaukums ir Folow the green jeb seko zaļajām lampām. Apgaismojumam, kas iebūvēts pašā skrejceļā. Kad lidmašīnai ļauts kustēties, gaismas pašas parāda, kad un kurp doties.

Foto

Atsevišķi testi notiek ar lidmašīnām, taču galvenokārt – ar šo speciāli pielāgoto auto, kas ik pa brīdim dodas uz lidlauku, imitējot īsta gaisa kuģa pārvietošanos.

Rīga sistēmas izmēģinājumiem tika izvēlēta, jo nav pārāk noslogota un to varēja vieglāk pielāgot reālajai dzīvei. Taču nākotnē tā būs nepieciešama tieši lielajām lidostām – lai samazinātu lidmašīnu rindas un samazinātu degvielas patēriņu.

Testiem Rīgā klātienē seko aviācijas speciālisti no visas Eiropas, jo nozarē tas ir kaut kas jauns. Kopumā rezultāti cerības ir attaisnojuši, un pēc atsevišķu detaļu uzlabošanas varētu jau kļūt par realitāti tuvākajā nākotnē.

Rīga, kur sistēma testēta, tās iegādi plāno pēc diviem trim gadiem. Pasažieriem tas nozīmēs mazāk lieki pavadīta laika lidmašīnā, bet pārvadātājam lielāku precizitāti.

Video

Lasi vēl