“Rīgas enerģijai” atcelta OIK atļauja; uzņēmums sola no valsts piedzīt miljonus

2 komentāri

Cīņa starp elektrības un siltuma ražotājiem, kuri saņem dāsnas valsts subsīdijas, un valsti, kas cenšas šīs subsīdijas iegrožot, jau drīzumā varētu pārcelties no valdības gaiteņiem uz tiesas zāli.

Uzņēmums “Rīgas enerģija”, kam Ekonomikas ministrija (EM) nupat atņēmusi obligātā iepirkuma komponentes (OIK) atļauju, sola šo lēmumu apstrīdēt tiesā. Tikmēr ministrija apņēmusies turpināt cīņu pret krāpšanos šajā ienesīgajā biznesā.

Ekonomikas ministrijai bija jāpieņem politiski sarežģīts lēmums – vai atļaut ar ietekmīgu uzņēmēju interesēm saistītajai uzņēmuma “Rīgas enerģija” elektrostacijai saņemt subsīdijas caur elektrības OIK. Lēmums bija elektrostacijai nelabvēlīgs. Galvenais arguments – likumā noteiktajā termiņā elektrības un siltuma ražošana nebija uzsākta.

Arvils Ašeradens
Ekonomikas ministrs (Vienotība)

Jautājums par testu – ir diezgan lielas šaubas, vai tas tika iziets, un ar kādu ierīci šis tests tika iziets. Kā jau es teicu, pamatierīce, kas ražo enerģiju šobrīd, tajā brīdī netika testēta, tā bija pilnīgi cita ierīce. Un savukārt nodošana ekspluatācijā nekādā veidā nav notikusi. Šie te fakti ir par pamatu tam, lai Ekonomikas ministrija pieņemtu savu lēmumu.

Ekonomikas ministrija kārtējās pārbaudes starp elektrības cenu stipri sadārdzinošās OIK saņēmējiem sāka pērnruden, kad TV3 raidījums “Nekā Personīga” atklāja, ka virkne šādu elektrostaciju pastāv tikai uz papīra, bet to īpašnieki valsts nozīmētās pārbaudes apgājuši, uz pārbaudes laiku uzstādot pārvietojamu ģeneratoru. Rīgas enerģijas gadījums gan bija unikāls – pati elektrostacijas ēka bija uzcelta, tomēr tā vēl nebija nodota ekspluatācijā un nebija sākusi ražošanu. Izskanēja aizdomas, ka pārbaudes laikā elektrostacija enerģiju ražojusi, izmantojot dīzeļģeneratoru, tādēļ pret to uzsākts arī kriminālprocess par krāpniecību.

No privātās koģenerācijas stacijas “Rīgas enerģija” skursteņiem tagad veļas balti dūmi. Bet ir jau par vēlu. Ekonomikas ministrija savu lēmumu jau ir pieņēmusi. Spēkstacijas īpašnieki gan to vērtē kā nekvalitatīvi sagatavotu un sola apstrīdēt tiesā, kā arī piedzīt radušos zaudējumus.

Pēteris Dzirkals
SIA “Rīgas enerģija” valdes loceklis

Vakardienas lēmumu es vērtēju kā absolūti nekompetentu un neprofesionālu. Kā tādu, kuri ir sakopēti iekšā teksti no citiem lēmumiem, jo tur ir apgalvotas lietas, ko it kā mēs būtu ministrijai teikuši, ko mēs neesam teikuši.

Tādēļ viņš ne tikai pārsūdzēšot ministrijas lēmumu tiesā, kur esot drošs par uzvaru, bet arī konsultēšoties ar juristiem un meklēšot iespēju šo ministrijas lēmumu publicēt internetā, lai to var izlasīt jebkurš interesents. Jāpiebilst, ka tikmēr otrdien, 6. martā, Saeimas deputāts Ivars Zariņš (Saskaņa) sasauca preses konferenci, kurā izvirzīja pats savu teoriju – viņaprāt, Ekonomikas ministrija nemaz neesot ieinteresēta subsīdiju krāpnieku izskaušanā.

“Proti, ja Ekonomikas ministrija neatsakās no šīs savas greizās interpretācijas, tas dod ļoti spēcīgu tiesisko pamatu kaut vai tai pašai “Rīgas enerģijai” apstrīdēt šo te lēmumu un beigās tiesiskā ceļā panākt, ka šis atbalsts tai tiek saglabāts. Tieši dēļ pašas Ekonomikas ministrijas greizās pozīcijas,” norāda Zariņš.

To deputāts esot secinājis pēc vairākus mēnešus ilga pētījuma. Ekonomikas ministrs atzīst, ka daudzi no subsīdijām šķirtie uzņēmumi to visticamāk centīsies apstrīdēt tiesā. Tomēr Zariņa paustās bažas viņš noraida.

Arvils Ašeradens
Ekonomikas ministrs (Vienotība)

Nē, nu ministrija dara savu darbu, un es nezinu. Zariņa kungs manevrē tā un šitā. Bieži vien viņš palīdz, bieži vien ir dīvaini tie vērtējumi. Katrā ziņā ministrija rūpīgi veic savu darbu, un katrā ziņā mūsu nodoms ir ierobežot šīs te stacijas, kas nelikumīgi iegūst valsts atbalstu.

Kopumā Ašeradena vadītā ministrija līdz šim atcēlusi atļaujas 18 elektrostacijām, kas esot ļāvis novērst iespējamo OIK kopējo izmaksu pieaugumu turpmākajos desmit gados par aptuveni 301,2 miljoniem eiro. Un pēc divām nedēļām valdībā plānots izskatīt jaunus ministru kabineta noteikumus, kam jāstiprina atjaunojamo energoresursu un koģenerācijas staciju uzraudzību, lai izslēgtu krāpšanos ar OIK atļaujām. Jāpiebilst, ka šādas atļaujas atņemšana tikai nozīmē, ka spēkstacija par saražoto nesaņems dāsnās valsts subsīdijas. Elektrību un siltumu ražot un tirgot tā drīkstēs tik un tā. Vienīgi – par tirgus cenu.
2 komentāri