Rīgas dome grasās lūgt pagarināt ārkārtas situāciju atkritumu apsaimniekošanā

1 komentārs
Rīgas dome grasās lūgt pagarināt ārkārtas situāciju atkritumu apsaimniekošanā
ZANE BITERE, LETA

Mazāk par mēnesi atlicis līdz brīdim, kad Rīgā beigsies valdības izsludinātā ārkārtas situācija, kas šobrīd regulē atkritumu izvešanas kārtību.

Taču joprojām nav skaidrības, kā pēc tam galvaspilsēta atbrīvosies no atkritumiem: Rīgas domei atkal jāpārraksta attiecīgo saistošo noteikumu projekts.

Pašvaldību lietu ministrija šajā nedēļā neapstiprināja Rīgas domes jaunos saistošos noteikumus, kas turpmāk regulētu atkritumu apsaimniekošanu. Tas nozīmē, ka jauna iepirkuma sludināšana ir iepauzēta, un iznākuma šai sāgai joprojām nav.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM) stāsta, ka šajos noteikumos bija daudz neatbilstību un neprecizitāšu, piemēram, neprecīzi definētas atkritumu apsaimniekošanas zonas.

VARAM valsts sekretāra vietniece Alda Ozola norāda: “Aicinājām domi izvērtēt, kā padarīt šo sistēmu iedzīvotājiem pieejamāku un iesaistīt dalītu atkritumu vākšanā, lai būtu iespējams samazināt vai palielināt izvešanas biežumu.”

Savukārt Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas priekšsēdētājs Vjačeslavs Stepaņenko stāsta, ka ar šādu notikumu pavērsienu nebija rēķinājies. Tagad viss sācies no jauna – jāsagatavo uzlabota saistošo noteikumu versija un vēlreiz jānodod deputātiem apstiprināšanai.

“Mēs arī lūdzam departamentam ņemt vērā deputātu priekšlikumus jau sākotnē izskatīšanā. Nākamajā komitejas sēdē skatīsim pilnveidotu versiju,” skaidro Stepaņenko.

Pašvaldība lūgs Ministru kabinetam pagarināt ārkārtas situāciju, kam būtu jābeidzas 11. decembrī. Lai arī ministrija to uzskata par nepamatotu lūgumu, sakot, ka domei bijis pietiekami daudz laika, lai situāciju atrisinātu, Stepaņenko apgalvo, ka citas izejas neesot, lai varētu izsludināt jaunu iepirkumu.

“Mēs esam atbalstījuši opozīcijas ierosinājuma, kuri piedāvāja rīkot līdz 60 dienām. Tas par mēnesi pagarinās. Februāra beigas, marta sākums,” saka Stepaņenko.

Vienlaikus dome nosūtījusi Konkurences padomei savu redzējumu, kā nākotnē plāno organizē atkritumu apsaimniekošanu. Padome pašlaik to vētī, tāpēc nevar sniegt savu vērtējumu, taču piebilst, ka jaunu iepirkumu būtu prātīgāk sludināt, kad Saeimā būs pieņemti pašlaik skatītie grozījumi Atkritumu apsaimniekošanas likumā.

Konkurences padomes priekšsēdētāja Skaidrīte Ābrama norāda: “Mūs dara piesardzīgus pēc tikšanās ar Burova kungu. Kā saprotu, tas parādās šajā plānā, ka Rīgas dome nav atmetusi cerību no tāda “Tīrīgas” monopola atkritumu savākšanā. Pirmšķietami tā tas izskatās, ka tas tiek paturēts prātā kā variants. Redzēsim, kādi būs atkritumu likuma grozījumu tālākā gaita, tas būs paralēli tam, kā Rīgas dome šo sistēmu veidos, jo – kur tad ir iespēja būt konkurencei, ja ne Rīgā.”

Saeima šo likumu neskata steidzamības kārtā, tāpēc maz ticams, ka to pagūs pieņemt vēl šogad. Pašvaldība pagaidām nevar atbildēt, kas notiks ar pašreizējiem līgumiem, – ja  ārkārtas situāciju pagarinās, tie saglabās pašreizējos nosacījumus, bet, ja nepagarinās, – būs jāmeklē citi atkritumu apsaimniekotāji.

1 komentārs