Rīgas Doma ērģeles beidzot iegūst pienācīgu izskatu

Komentāri

Rīgas Doma ērģeles pēc deviņpadsmit gadu restaurācijas beidzot būs redzamas visā krāšņumā. Ērģeļu mazais prospekts jeb kokgriezumu ietvars jau ir atguvis sākotnējo izskatu, taču kokgriezumi pilnībā restaurēti būs neilgi pirms Latvijas simtgades svinībām. Iepriekš bija bažas par finansējumu, tagad nauda ir piešķirta un restauratori aktīvi atjauno vairāk nekā četrsimt gadus senos kokgriezumus.

Restauratori rūpīgi atjauno katru koka figūru. Vispirms kokgriezumi tiek salaboti, tā, lai tie turas kopā un nesabrūk, jo vairāku gadusimtu garumā kokgriezumi ir tikai pielaboti un šī ir pirmā nopietnā restaurācija. Pēc tam tiek noņemti daudzie krāsu slāņi, kas klāti vietām pat četrsimt gadu garumā. Taču sarežģītākais ir tas, ka jāsaglabā sākotnējais krāsojums, kas vairāk cietušajās vietās tiek atjaunots.

Ekrānuzņēmumi

Aīda Podziņa
polihromā koka restauratore – vecmeistare

To krāsas slāni neklāj tā, lai viņš būtu tāds kā pārkrāsots, viņš paliek ar tādu nodiluma efektu, jo izlīdzina tos zudumus. Vairākas reizes iet pāri, nav tā, ka paņem ar krāsu un nopindzelē. Ar punktēšanu.

Savukārt atsevišķas kokgriezumu vietas apzināti tiek atstātas nerestaurētas. Tā, piemēram, šis sievietes tēls – viena puse sejas ir restaurēta, bet otra paliks klāta ar daudzajiem krāsu slāņiem. Tas tiek darīts, lai nākotnes zinātniekiem ir redzams kokgriezumu stāvoklis pirms restaurācijas. Doma ērģeļu prospektu restaurācija ar neskaitāmiem pārtraukumiem turpinās jau 19 gadus. Aizvadītā gada nogalē atjaunots mazais prospekts, un tagad visas pūles tiek veltītas lielajam prospektam, kas ir ne tikai lielāks, bet arī sarežģītāks.

Visus šos gadus ērģeles ir darba kārtībā un tās tiek spēlētas, taču daudzi nav redzējuši, kā iespaidīgais instruments izskatās. Doma atjaunošanas darbu vadītājs norāda, ka laiku pa laikam nākas pat taisnoties, ka ērģeles tiešām skan un koncertos netiek lietoti ieraksti.

Ronalds Lūsis
Rīgas Doma atjaunošanas darbu vadītājs

Mums ir bijušas reklamācijas no tūrisma firmām, ka mēs liekam ierakstus, jo stabules ir lejā zālē un ērģeles vispār nav, jo tur ir koka stalažas! Tā ir bijis, tad mēs vienmēr atrakstāmies, ka nē, visas stabules ir un tas, kas ir zālē, ir demontētas no prospekta.

Ērģeļu prospekta restaurācijas noslēgumā būs redzams kā ērģeles izskatījās no 15. līdz 20. gs. sākumam. Dažādi prospekta fragmenti būs restaurēti atbilstoši dažādiem gadsimtiem. Restaurācijas darbi izmaksās nepilnus 829 000 eiro. Atjaunošanas darbu veicēji paredz, ka ērģeles visā krāšņumā būs redzamas rudenī, īsi pirms Latvijas simtgades svinībām.

Lasi vēl