Rīgas centrā darbu sācis veikaliņš “Brīvbode”, kur nauda nav nepieciešama

12 komentāri

“Brīvbode” – veikaliņš ar šādu nosaukumu jau vairākus mēnešus darbojas Rīgas centrā, un tā galvenā iezīme ir tā, ka nauda nav nepieciešama.

“Brīvbode” ir mantu apmaiņas vieta, taču tās ieceres ir plašākas. Idejas iedzīvinātāji to vēlas izveidot par apkārtnes cilvēku pulcēšanās vietu, kur mācīties, sarunāties un attīstīt jaunas idejas.

Koka ēka Turgeņeva ielā pašlaik ir biedrības “Free Riga” aprūpē, un tāpēc tur bija iespējams izveidot “Brīvbodi”. Virkne vecāko iedzīvotāju bieži šo vietu jauc ar labdarības veikalu, tāpēc jūtas saspringi un neērti iegriežoties šādā vietā. Taču, kad cilvēki uzzina “Brīvbodes” patieso mērķi, attieksme ātri mainās.

Tā piemēram, Gaļina “Brīvbodi” ir apmeklējusi jau vairākas reizes, viņa norāda, ka šajā vietā viņai visvairāk patīk mantu apmaiņas iespēja. “Es nesu grāmatas un arī drēbes, bet paņemu dažkārt arī sev kaut ko, iznāk ļoti noderīga apmaiņa,” stāsta Gaļina.

“Brīvbode” šajās telpās Turgeņeva ielā atrodas kopš augusta, pirms tam šādas koncepcijas bodes ir bijušas vairākkārt citās adresēs.

“Ļoti laba vieta, ka var atdot lietas, kas tev neder un citiem tās var noderēt. Lieliska iespēja atnākt, atdot savas lietas, kas var noderēt citam,” norāda “Brīvbodes” apmeklētāja Jolanta.

Tie, kuriem “Brīvbodes” attīstība nav vienaldzīga, ir iespēja ziedot, kā arī aizpildīt anketu, tādējādi ietekmējot “Brīvbodes” attīstību.

Viena no “Brīvbodes” veidotājām Alise Ziemule norāda, ka šādas vietas ideja ir aizgūta no Berlīnē esošām līdzīgām “apmaiņas bodēm”. Viņa cer, ka arī viņiem izdosies šeit attīstīt vietu, kur cilvēki var ne tikai veikt apmaiņu, bet arī labi pavadīt laiku.

“Cilvēki pierod pie šīs vietas, viņiem tā kļūst svarīga. […] Šādas vietas, kur nav svarīgi, cik tev ir naudas, laika, neskatoties uz to cilvēkiem ir tāda kā jauna tradīcija, hobijs un tas ir tas, kas mūs motivēja. Tai pašā laikā sargājot resursus un domājot par ilgtspējīgām idejām veikt maiņu,” norāda Ziemule.

“Brīvbode” ir atvērta ceturtdienās no plkst.15.00 līdz plkst.19.00, Turgeņeva ielā 13, kur apmeklētāji var nākt arī ar tukšām rokām

12 komentāri