“Rīgas biržā” būs apskatāma unikāla izstāde “Baltijas ozoli”

0 Komentāru
“Rīgas biržā” būs apskatāma unikāla izstāde “Baltijas ozoli”
Foto: Kristīne Viļuma/ 900 sekundes

Mākslas muzeja “Rīgas birža” dāvana Latvijas simtgadē būs izstāde “Baltijas ozoli”, kas durvis vērs šajā nedēļas nogalē.

Tajā gan neizstādīs gleznas, kurās mākslinieki attēlojuši Baltijas ozolus, stāsts ir daudz intriģējošāks – izrādās, ka iespaidīgs skaits “Rīgas biržas” kolekcijā atrodamo 16. līdz 17.gadsimta flāmu un holandiešu mākslas darbu gleznoti tieši uz Baltijas reģionā augušu ozolu paneļiem.

To izpētē pirmoreiz Latvijā piesaistīti dendrohronoloģijas eksperti un pat koku DNS pētnieki.

Izstāde būs apskatāma līdz 30. novembrim. Projekts, kas ietver izstādi, zinātnisko konferenci un vairāku nozaru zinātniskās publikācijas, ir Mākslas muzeja “Rīgas birža”, Latvijas Universitātes un Latvijas Valsts mežzinātnes institūta ”Silava” kopdarbs, kas tiek veikts ar Nīderlandes Karalistes vēstniecības Latvijā un Nīderlandes Mākslas vēstures institūta RKD Hāgā atbalstu.

Projekta centrā ir izstāde, ko veido holandiešu un flāmu 16. – 17. gadsimta glezniecība uz ozolkoka paneļiem. Projekts ietver šo ozolu identifikāciju ar DNS un dendrohronoloģijas metodēm, lai apstiprinātu, ka Hanzas savienības tirdzniecības sakaru rezultātā uz Nīderlandes ostām nosūtītie ozoli nāk no Baltijas reģiona, ar to saprotot ne tikai Latviju, bet arī Lietuvu un Poliju. Izstāde ir Latvijas valsts simtgades īpašais stāsts un pārsteigums, jo rezultāti uzrāda, ka gleznas, ko gadsimtiem esam uztvēruši kā Nīderlandes kultūras mantojumu, vistiešākajā veidā ir saistītas arī ar mūsu reģionu. Ekspozīcijai atlasītie darbi ir daļa no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) krājuma ”zelta fonda”, kas pārsvarā veidojies periodā no 18. gadsimta beigām līdz 20. gadsimta sākumam kā Rīgas kolekcionāru dāvinājumi savai pilsētai.

Vienlaikus šī izstāde ir daudzu gadu MMRB, holandiešu un flāmu kuratoru konsila ”CODART”, kā arī Nīderlandes Mākslas vēstures institūta sadarbības rezultāts, kas finalizēsies zinātniskajā katalogā, kurā, uzrādot dažkārt ilgo un sarežģīto diskusiju procesu dažādu darbu atribūcijā, tiks publicēta vērtīgākā kolekcijas daļa. Savukārt ekspozīcijā atsevišķi interesanti pētniecības aspekti tiks vizualizēti tekstos un fotogrāfijās, parādot gan atklājumu, gan ceļu uz to.

0 Komentāru