Rīgas 1. slimnīcas restaurācijas darbu laikā iegūts unikāls atradums

Pievienot komentāru
Rīgas 1. slimnīcas restaurācijas darbu laikā iegūts unikāls atradums
Foto: LETA

Ar unikāliem atradumiem soli pa solim šobrīd virzās vēsturiskās Rīgas 1. slimnīcas ēku atjaunošana. Plānots, ka ēku atjaunošana tiks pabeigta turpmāko četru gadu laikā.

Ar šādu skaņu kopš šā gada maija sākas katra darba diena 20 meistariem un restauratoriem, kas ne tikai renovē Rīgas 1. slimnīcas 2. korpusu, bet arī cītīgi pēta arhīvus, lai pēc iespējas precīzāk atveidotu pirms 110 gadiem būvēto ēku. Agrāk šajā ēkā atradās slimnīcas arhīvs un ārstiem paredzēti dzīvokļi. Viena no šādām detaļām, pēc pašu restauratoru uzskatiem, ir patiesi unikāls vēsturisks atradums.

Foto

“Mēs pagalma pusē atradām ķieģeli, kurā bija iegravēts datums, 1895. gads, līdz ar to mēs sapratām, ka tas ir tas laika posms, kad ķieģelis ir tajā Vācijā izgatavots. Šis ķieģelis ir īpašs ar to, ka šīm periodam, kad ēka ir celta, tas skaitījies ekskluzīvs. Jo tas automātiski noteikti bijis arī dārgāks,” teic restaurācijas darbu vadītāja Kristīne Gulbe.

Rīgā ir pavisam nedaudz ēku, kas ir darinātas no šāda materiāla. Tāpēc tā attīrīšanas procedūra no melnā, vairāk nekā gadsimtu vecā putekļu slāņa, prasa īpašu uzmanību un līdz šīm neizmantotu tehniku.

Rīgas 1. slimnīcas komplekss ir arhitektūras piemineklis, kura restaurācija šobrīd esot viena no pašvaldības prioritātēm. Pēdējos piecos gados tā izmaksājusi ap 20 miljoniem eiro. Šā gada darbiem paredzētais finansējums ir gandrīz pusotrs miljons, taču nauda tiekot ieguldīta slimnīcas vēsturiskās nozīmes un atmosfēras dēļ.

Restauratori ir pārsteigti par to, ka arhīvos ir saglabājies ļoti maz informācijas un vēsturisku fotogrāfiju, kur būtu attēlota slimnīca. Tāpēc jo īpaši vērtīgi esot tas, ka slimnīcas lielākie korpusi saglabās savu vēsturisku izskatu.

Lai piešķirtu ēkai arī kādu mūsdienīgu elementu, tiek plānots, ka slimnīcas 2. korpusam tiks izveidots arī dekoratīvs ārējais apgaismojums, ko būs iespējams vērot arī naktīs.

Video