Rīgā ubagošana pastāv, iespējams, kā organizēts bizness

Pievienot komentāru
Rīgā ubagošana pastāv, iespējams, kā organizēts bizness
(Foto: LETA)

Daļai Rīgas bezpajumtnieku esot bail doties diedelēt naudu atsevišķos tuneļos un ielās, jo tās kontrolē ubagu saimnieki. Tikmēr Rīgas pašvaldības policijai pierādījumu par ubagu mafijas eksistenci neesot.

Jānis zem klajas debess teltī Mežaparkā dzīvojot jau otro gadu. Katru dienu dodas uz centru cilvēkiem lūgt naudu. Šādā veidā viņš uzrunāja arī LNT Ziņu filmēšanas grupu uz ielas, mums gan jautājot, vai varam nopirkt karstu tēju. ”Es tuneļos nesēžu, ir dienas tādas, ka es neesmu ēdis divas trīs dienas, uz vienu ūdeni tikai iztieku,” atklāj bezpajumtnieks Jānis. Uz ienesīgākajām ubagošanas vietām Rīgas centrā Jānim esot bail iet. Tur savi likumi.

Bezpajumtnieks Jānis: Varbūt aizdzītu prom, varbūt pienāktu klāt citi cilvēki.
LNT Ziņas: Viņu saimnieks?
Bezpajumtnieks Jānis: Jā, varbūt. Tāda lieta ir dzirdēta, es tur nesēžu. Ir zonas sadalītas, ir savējie, kuri sūta tos cilvēkus, lai viņi arī sēž. Varbūt kādam tas ir bizness tur.

Ubagošana kā biznesa tīkls – tā saka veikala pārdevēja Ilze, kuras novērojumu dēļ, ejot uz darbu pa vienām un tām pašām ielām jau sesto gadu, viņa vairs ne centa neziedojot ubagiem. ”No rīta nākot uz darbu, tu redzi, pie stacijas atved invalīda krēslā sēdošu bez kājiņām cilvēku, noliek viņam trauciņu rokās, iespiež zīmīti ar žēlabainu tekstu. Sēdi. Un dienā, ik pa brītiņam braukājot apkārt, tu redzi, viņiem nostaigā garām kāds cilvēks, praktiski pat savāc to naudiņu, un vēl iekausta – kāpēc tik maz,” ar redzēto dalās veikala pārdevēja Vecrīgā Ilze.

Valsts Policija atteicās sniegt savu vērtējumu, jo līdz šim nav uzlūkojuši ubagošanu kā organizētu nelegālās nodarbinātības formu, un tāpat nav vērtējuši, vai Rīgā vispār eksistē ubagošanas tīkli kā cilvēktirdzniecības forma.

Arī Rīgas pašvaldības policijas vadībai šobrīd neesot informācijas par ubagotāju ļaunprātīgu izmantošanu un procentu iekasēšanu no garāmgājēju samestā. Ikdienas kārtībniekiem arī nav aizdomu. ”Nemācēšu jums atbildēt, manā praksē tas nav pieredzēts, tā ka nevarēšu komentēt pagaidām,” tā Rīgas pašvaldības policijas kārtībnieks Ritvars Cekulis.

Policijas uzdevums arī nav šķirot, kurš ir īsts ubagotājs, kurš viltnieks. Tiesa, sociālajos tīklos nesen parādījās kāds foto, kurā ubagotājs savu laiku kliedē ar dārgo iphone. Savukārt Austrumu slimnīca pērn novembrī ziņojusi par sievieti ubadzi, kura slimnīcas seifā atstājusi 1200 eiro, mājās devās taksi, bet ikdienā nodarbojas ar ubagošanu pie Centrālās stacijas

Aizliegums ubagot Rīgā ir spēkā otro gadu. Lai nebūtu jādiedelē nauda, dzīves pabērniem policija dod norādes, kur meklēt palīdzību – patvērumu un ēdienu. Rīgas pašvaldības policijas kārtībniece Evita Nikolajeva: ”Ja arī mēs viņiem uzrakstīsim sodu, kas ir brīdinājums vai sods līdz 14 eiro, attiecīgi tas netiek nomaksāts visbiežāk.”

Savukārt Norvēģijā tagad sāks sodīt tos, kuri ir spējīgi maksāt – pašus ziedotājus – sīknaudas devējus vai pat ja ubagam iedod pārtiku un pajumti. Norvēģu likumdevēju mērķis ir izskaust ubagošanas tīklus kā organizētu biznesu. Savukārt Rīgas dome skaidro, – Latvijā šāds viens organizētais tīkls tika likvidēts pirms diviem gadiem, un tas pats neesot bijis vietējais. To šeit pat ar speciāliem autobusiem no Rumānijas bija centušies izvērst rumāņu čigāni.

”Veicot īslaicīgo aizturēšanu, faktiski salauzām viņiem visu to biznesu, un viņi aizbrauca, aizvācās prom. Mēs nepārtraukti skatāmies, lai saskatītu, vai ir kādas pazīmes, ka būtu kāda kriminālās vides ietekme uz šo sfēru,” stāsta RD Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komitejas priekšsēdētāja vietnieks Vladimirs Frolovs.

Visiem pašvaldības dienestiem darbā ar bezpajumtniekiem un ubagiem ir dota pamācība, kā atpazīt šādus gadījumus.