Rīgā top Austrumeiropā pirmā ūdeņraža uzpildes stacija

Komentāri

Uzpildes staciju būvē uzņēmums “Rīgas satiksme”, kas jau šajā vasarā gaida pirmos ar ūdeņraža dzinēju aprīkotus trolejbusus.

Šogad aprit 70 gadu, kopš Rīgā kursē trolejbusi. Tagad, pēc septiņdesmit gadiem, trolejbusi būs pirmie, kas sāks izmantot ūdeņradi elektromotora darbināšanai.

Vēl pirms pirmo desmit ar ūdeņradi darbināmo “Škodas” trolejbusu piegādes aktīvi notiek ūdeņraža uzpildes stacijas būvniecība. Uzpildes staciju paredzēts pabeigt šīs vasaras laikā, stāsta “Rīgas satiksmes” pārstāvis.

Viktors Zaķis
“Rīgas satiksme” pārstāvis

Tas nav tikai būvniecības jautājums, jo šī ārējā daļa ir tikai sienas, taču iekšā būs “vesela kaudze” ar visādiem konteineriem, ražotnēm un tā tālāk, kas ražos ūdeņradi un to tur arī uzglabās.

Ūdeņraža uzpildes stacija būs paredzēta ne tikai trolejbusu lietošanai, to varēs lietot arī privāto automašīnu īpašnieki.

Šī stacija Rīgā ir plaša visas Eiropas ūdeņraža uzpildes staciju tīkla sastāvdaļa, tāpēc pusi izmaksu sedz Eiropas Savienība.

Paredzams, ka pirmie ar ūdeņradi darbināmie trolejbusi Rīgā tiks piegādāti jau šajā rudenī, bet pasažierus tie sāks pārvadāt nākamajā pavasarī. Tie pamatā, kā ierasts, izmantos pa vadiem piegādāto elektrību, bet ūdeņraža dzinējs tiks iedarbināts reizēs, kad jābrauc vietās, kur nav vadu vai jāapbrauc kāds šķērslis.

Viktors Zaķis
“Rīgas satiksmes” pārstāvis

Trolejbusi vizuāli ne ar ko neatšķirsies. Ja kāds domā, ka tas būs kaut kas ļoti atšķirīgs un futūristisks, tad –  nē, tas tā nebūs. Šiem trolejbusiem “noslēpums” ir tajā mugursomā aizmugurē, kur šobrīd ir iebūvēts dīzeļmotors.

Ūdeņraža uzpildes stacija un desmit jaunie trolejbusi maksā 16 miljonus eiro, pusi jeb 50% no “Rīgas satiksmes” izmaksām sedz Eiropas Savienības līdzfinansējums. Tuvākajos gados Rīgā būs redzami arī autobusi, kas dīzeļdegvielas vietā izmantos ūdeņradi. Ūdeņraža dzinējs darbojoties kaitīgo izplūdes gāzu vietā izdalīs nelielu daudzumu nekaitīga, destilēta ūdens.

Lasi vēl