Rīgā noticis elektrisko transportlīdzekļu saiets

2 komentāri

Rīgā ceturtdien, 24. maijā, notika elektrisko transportlīdzekļu saiets.

Tajā piedalījās gan elektromobiļi, gan arī e-dēļi, skūteri, velosipēdi, mopēdi un cita veida elektriski pārvietošanās līdzekļi.

Elektroauto cienītāju skaits Latvijā pakāpeniski pieaug un, iespējams, šogad pēc plaša uzlādes staciju tīkla atklāšanas interese par elektromobiļiem kļūs vēl lielāka.

Elektromobiļi kā ikdienas pārvietošanās līdzeklis pasaulē un arī tepat kaimiņos Igaunijā un Norvēģijā ieņem arvien nozīmīgāku lomu. Latvijā patlaban reģistrēti 459 elektriskie transportlīdzekļi, no kuriem 77% ir vieglās mašīnas, ap 13% mopēdi un arī cita veida elektro transportlīdzekļi. To skaits gada laikā palielinājies par aptuveni piekto daļu un paredzams, ka interese par šiem pārvietošanās līdzekļiem pieaugs vēl straujāk, jo CSDD šogad plāno atklāt Vislatvijas uzlādes staciju tīklu ar vairāk nekā 30 ātrās uzlādes stacijām.

Uzlādes stacijas atradīsies uz valsts galvenajiem autoceļiem vai tiešā to tuvumā, kā arī uz atsevišķiem reģionāliem ceļiem ar iedzīvotāju skaitu virs 5000 cilvēku. Tas varētu rosināt arī elektromobiļu tūristu pieplūdumu.

Ar pilnībā uzlādētu elektroautomobili iespējams nobraukt ap 300 km, tas ir attālums no Rīgas līdz Jēkabpilij un atpakaļ, savukārt lielāku elektromobiļu ražotāji sola veikt distanci no 400 līdz 600 kilometriem.

Tomēr, ņemot vērā tradicionālo automašīnu cenu līmeņus, elektromobiļi tiek uzskatīti par salīdzinoši dārgiem transportlīdzekļiem. Valsts un pašvaldība to cenšas kompensēt ar atsevišķām priekšrocībām, piemēram, iespēju novietot automašīnu stāvvietā bez maksas, pārvietoties pa sabiedriskā transporta joslu arī sastrēgumstundās un iebraukt Jūrmalā bez iebraukšanas maksas, kā arī citus atvieglojumus.

Daudzus no elektromobiļu izmantošanas gan attur uzlādes staciju neesamība pie daudzdzīvokļu namiem. Arī šī situācija tuvākajos gados mainīšoties un to noteiks Eiropas Savienības līmeņa regulas.

Jāpiebilst, ka elektromobiļi nav vienīgais videi draudzīgais pārvietošanās līdzeklis. Jaunieši un sportiskā dzīvesveida piekritēji iecienījuši arī elektromopēdus, e-motociklus, e-kvadriciklus, e-velosipēdus, e-skūterus un e-dēļus.