Rīgā norisinās lielākais Baltijas dokumentālo filmu forums

Komentāri

Šajā nedēļas nogalē Rīga kļūst par reģionāla mēroga kino meku: galvaspilsētā notiek “Baltijas jūras dokumentālo filmu forums”, uz kuru ieradušies profesionāļi no visas Eiropas. Paralēli pārrunām par jaunu projektu veidošanu, izrādīs arī atzinību guvušas filmas, kurās apspriesti aktuāli temati. Piemēram, zviedru režisors pētījis velobraucēju un autovadītāju attiecības, un nonācis pie pārsteidzošiem secinājumiem, aicinot tajos ieklausīties arī… Rīgas mēru!

“Baltijas jūras dokumentālo filmu forums” ir nozīmīgākais dokumentālajām filmām veltītais pasākum Baltijas valstīs, kas ik gadu Rīgā pulcē vairāk nekā 100 profesionāļu, bet skatītājiem Latvijā piedāvā iepazīties ar ievērojamām pēdējo gadu filmām.

“Filmu projektu tirgus, uz kuru sabrauc profesionāļi no Eiropas, no Latvijas, producenti un veidotāji satiekas šeit. Rīgā tas notiek 12. gadu, taciņa ir iemīta, un tas te notiks ilgāku laiku,” skaidro Baltijas jūras dokumentālo filmu foruma pārstāve Ieva Lange.

Šogad dalībai forumā atlasīti 25 filmu projekti no Ukrainas, Baltkrievijas, Gruzijas, Vācijas, Ungārijas, citām valstīm. Tostarp arī zviedru režisora Frederika Gertena filma par autobraucēju un velosipēdistu saspīlētajām attiecībām, un pilsētvides nākotni. Režisors ir pārliecināts, ka modernās pilsētās būs arvien vairāk divriteņu braucēju – tas ir ērtāk, videi draudzīgāk, un izrādās – silda ekonomiku.

“Statistika rāda, ka velobraucēji ir labāki pircēji, patērētāji, nekā autobraucēji. Veikalu īpašniekiem šķiet, ka viņu labākie klienti ir ar lepniem “BMW”, taču ar tiem nevar noparkoties, ar tiem brauc apkārt,” norāda režisors.

Filma tapusi divus gadus, filmēta dažādās vietās, arī ASV un Dienvidamerikā. Nauda filmas radīšanai gūta gan no dažādiem fondiem, gan vācot ziedojumu internetā. “Kickstarter” kampaņā izdevies savākt 82 000 dolāru. Režisors uz Rīgu atbraucis piektdien, bet jau paspējis novērtēt Rīgas velo infrastruktūru. Viņš par to nav sajūsmā, un aicina Nilu Ušakovu draudzības vizītē uz ziemeļvalstīm.

“Rīgas mēram vajadzētu biežāk braukt uz Kopenhāgenu, un gūt iedvesmu. Vai arī atbraukt uz Malmi! Stokholma, Oslo, Helsinki arī strauji mainās. Ja Rīga grib būt moderna vieta, un tam ir potenciāls, vajag doties pēc iedvesmas,” norāda Gertens.

Forumā piedalīsies arī četri Latvijas filmu projekti, ar interesantām idejām – top filma par cilvēku kontrabandistu Latvijas-Krievijas pierobežā, četru sieviešu intīms portrets viņu grūtniecības laikā, un citi projekti, kurus, iespējams, varēsim vērot uz lielajiem ekrāniem.

Lasi vēl