Rīga nākamās divas dienas – Eiropas ārpolitikas centrā

0 Komentāru
Rīga nākamās divas dienas – Eiropas ārpolitikas centrā
Foto: LETA

Vairāki simti ekspertu jau šodien diskutēja par efektīvāku Austrumu partnerības mērķu sasniegšanu, bet rīt sāksies Latvijas prezidentūras galvenais notikums – Austrumu partnerības samits. Tas pulcēs pasaules politikas smagsvarus, un šī būs pirmā reize kopš 2006. gada NATO Rīgas samita, kad Latvijā pulcēsies tik liels skaits dažādu valstu līderu.

Pārstāvētas būs gan Eiropas Savienības valstis, gan Austrumu partnerības valstis. Tās ir sešas – Armēnija, Azerbaidžāna, Baltkrievija, Gruzija, Moldova un Ukraina.

Visaugstākajā līmenī tiks pārstāvētas Eiropas Savienības institūcijas un dalībvalstis. Rīgā ieradīsies tādi Eiropas līderi kā Vācijas kanclere Angela Merkele, Francijas prezidents Fransuā Olands un britu premjers Deivids Kamerons.

Savukārt ne visas no sešām partnervalstīm pārstāvēs to augstākās amatpersonas. Prezidenta vai premjera vietā no Azerbaidžānas Rīgā ieradīsies ārlietu ministrs. Arī Baltkrieviju pārstāvēs ārlietu ministrs, nevis prezidents Aleksandrs Lukšenko

Vērtējot Lukašeno atteikšanos ierasties Rīgā, Ārpolitikas institūta direktoram Andrim Sprūdam ir divējādas izjūtas.

”Es domāju, ka tā būtu vēsturiska vizīte, un tā būtu piedevusi tādu papildu elementu, papildu kolorītu, papildu izteiksmīguma veidu šim samitam. Bet, no otras puses, es domāju, ka nevajadzētu arī pārāk satraukties, jo vienmēr tā dilemma ir bijusi, bet – vai tas ir tikai tā īslaicīgi, vai tas ir tāds mazs tango dancītis, ko Lukašenko padejotu. Viņš, protams, ir pietiekami gudrs politiķis, bet vai beigu beigās Latvijas politikas terminoloģijā lietojot pazīstamu vārdu, mūs arī “neuzmestu” kādā brīdī,” skaidro Ārpolitikas institūta direktors Andris Sprūds.

Rīgas samits būs pirmais kopš asociācijas līgumu parakstīšanas starp Eiropas Savienību un trīs no sešām partnervalstīm – Gruziju, Moldovu un Ukrainu. Tie paredz ciešāku politisko un ekonomisko sadarbību.

Austrumu partnerības samits ir lielākais starptautiskajai politikai veltītais notikums, kādu Latvija pieredzējusi. Lai piedalītos samitā un ar to saistītajos pasākumos, Rīgu apmeklē ap 2000 viesu.

Kā norāda Ārlietu ministrijā, samita laikā tiks izvērtēts, kā šie līgumi tiek iedzīvināti. ”Rīgas samits nenoliedzami sūtīs ļoti stingru signālu šīm valstīm, ka Eiropas Savienība ir ieinteresēta strādāt ar tām kopā un palīdzēt šos līgumus īstenot dzīvē. Vienlaikus mēs vēlamies attīstīt attiecības arī ar Azerbaidžānu, Armēniju un Baltkrieviju. Līdz ar to meklēsim individuālus attīstības sadarbības virzienus. Un cerams, ka šie virzieni tiks arī atspoguļoti samita deklarācijā,” norāda speciālo uzdevumu vēstnieks Austrumu partnerības jautājumos Juris Poikāns.

Tomēr Rīgā nav plānota jaunu līgumu noslēgšana ar kādu no pārējām Austrumu kaimiņvalstīm. Tāpat netiks lemts par izmaiņām vīzu režīmā. Pēc Andra Sprūda teiktā, samita darba kārtību ir ietekmējusi Krievijas agresīvā rīcība. ”Skaidrs, ka šobrīd tā situācija, pirmkārt, ir neskaidra. Neskaidra ģeopolitiski, un nebūsim naivi, ka to, ko mēs šeit arī dzirdam, tas zilonis tajā porcelāna veikalā – mūsu kaimiņš lielais, kas tomēr ir sajaucis diezgan daudzas kārtis un uztveri par lietām,” norāda Sprūds.

Viņš neprognozē, ka Rīgā tiks panākts konkrēts izrāviens attiecībās ar Austrumu partnerības valstīm, un šo sauc par nogaidīšanas samitu.

Samits notiks divas dienas, un tā noslēgumā tiks pieņemta Rīgas deklarācija, kurā tiks atspoguļots Gaismas pilī lemtais.

0 Komentāru