Rīgā izklaides vietā tiek sazāļota sieviete; iespējamie varmākas aizmukuši

3 komentāri

Vienā no populārākajām Rīgas atpūtas vietām šomēnes noticis satraucošs gadījums – kādai sievietei pie dzēriena piejauktas vielas ar mērķi, visticamāk, padarīt upuri bezspēcīgu, savukārt aizdomās turamie – trīs vīrieši – no notikuma vietas aizmuka. TV3 Ziņās vēstīts par sieviešu sazāļošanas problēmu, kura bāros novērojama jau gadiem ilgi.

Viena no karstākajām ballīšu vietām Rīgā ir Tallinas kvartāls – te atrodas 11 bāri, vakaros pulcējas simtiem cilvēku. Diemžēl neiztiek bez incidentiem, un pēdējais bijis īpaši skaļš.

Par notikušo aizvien ir ļoti daudz neskaidrību, bet informācija cirkulē nozares čatos un iekšējās diskusijās. Zināms, ka aptuveni pirms divām nedēļām kādā no bāriem ieskrējuši trīs vīrieši, paziņojot, ka viņiem draud briesmas, kāds sola piekaut, un apsardzes darbinieki viņus pavadījuši uz izeju.

Tikai pēc tam noskaidrojies, ka trijotni tur aizdomās par kādas jaunas sievietes sazāļošanu kādā no citiem kvartālā izvietotajiem bāriem, pielejot viņas dzērienam nezināmu vielu. Nav zināms, kādas vielas piejauktas, cik spēcīga bijusi iedarbība.

Situācijas risināšanā iesaistīti arī cietušās sievietes vecāki, bet policijā cietusī nevērsās, tādēļ valsts iestādēs šis gadījums nav fiksēts. Tallinas kvartālā gan incidents radījis nopietnas pārdomas par drošību, un iestādes pārstāvji sola nepieļaut, ka kaut kas tāds atkārtojas.

Anda Vaičekone
Tallinas kvartāla projektu vadītāja

”Daudz kas notiek, mums nezinot. Es teiktu, ka šis ir pirmais gadījums ar šādu rezonansi, kur ir arī persona, vismaz bilde redzama. Tik rezonējošs [gadījums] pirmais, bet es domāju, ka tā ir izplatīta lieta visur pasaulē, par ko tiek pārāk maz runāts. Mēs varam tikai iedrošināt vērsties policijā, lai par to tiktu runāts. Esam gatavi iesaistīties, liecināt, atbalstīt cilvēkus. Ja viņi nerunā, nevēršas pēc palīdzības, tad arī mēs šajā situācijā kļūstam bezspēcīgi.”

Kvartālu jau tagad uzrauga apsargi, ir video novērošana, bet pēc šā gadījuma drošības pasākumi būšot vēl stingrāki. Kvartālā ieviests drošības vārds “Klāra” – vārds, ko pie bāra var pateikt jebkuram darbiniekam, un tas zinās, ka cilvēks jūtas apdraudēts, viņam pievērsta nevajadzīga uzmanība, vai ir aizdomas par dzēriena sazāļošanu.

Anda Vaičekone
Tallinas kvartāla projektu vadītāja

”Mums ir nulles tolerance pret šādiem atgadījumiem. Visiem ir zināms, ka tas notiek visu laiku, bet mēs vēlamies radīt drošo vidi. Informācija ir nodota apsargiem, darbiniekiem, ir pieejama arī viena no šīs personas fotogrāfijām, pēc tā tiek veikta kontrole, lai šis cilvēks netiek ielaists teritorijā.”

Visbiežāk upuru sazāļošanai bāros Eiropā izmanto tā saukto šķidro ”ecstasy”,  gamma hidroksibutrātu jeb GHB. Viela ir bez krāsas un smaržas, tāpēc to viegli nemanāmi pievienot dzērienam. Mazās devās atraisa cilvēku, palielina seksuālās tieksmes, lielās devās iemidzina, bet lielās devās kopā ar alkoholu var pat nogalināt.

Sieviešu tiesību aizstāvības organizācijā ”MARTA” skaidro, ka līdz šim sazāļošanas gadījumi Latvijā tā arī palikuši noklusēti, arī upuri par to negrib runāt,vai arī gluži vienkārši neko neatceras.

Madara Kanasta
sieviešu tiesību aizstāvības organizācijas “MARTA” pārstāve

”Mēs joprojām vainojam upuri, viņa pati bija tā apģērbusies, pati izdzēra ne to. Šī kultūra nav mainījusies. Upuri baidās, kaunas, it sevišķi, ja tas ir gadījums, kur lietotas narkotikas, cilvēkam ir pazudusi atmiņa, neatceras, kas īsti noticis, nav arī datu, kā pierādīt. Cilvēki, īpaši sievietes, nezina, kā rīkoties. Informācijas par to nav. Es arī intereses pēc pameklēju informāciju latviski, ko darīt – principā nav!”

Galvenie praktiskie ieteikumi – neatstāt dzērienu nepieskatītu, doties atpūsties drošā kompānijā, kur kāds vienmēr pieskata dzērienus, kamēr citi dodas uz labierīcībām vai kur citur. Taču tā ir tikai cīņa ar sekām, galvenais būtu izglītot sabiedrību, uzsver organizācijā.
Madara Kanasta
sieviešu tiesību aizstāvības organizācijas “MARTA” pārstāve

”Jautājums, ko mēs mācam skolās, kā izglītojam jauniešus, kas ir piekrišana, kas ir normāla attiecību veidošana. Ar šā brīža situāciju, kad mums ir tikumības grozījumi, bet nav pat parastās seksuālās izglītības skolās, kur nu vēl sarunas par attiecībām, šādas situācijas parādīsies arvien vairāk!”

Valsts policija pēc TV3 Ziņu intereses paziņoja, ka nekādu iesniegumu par sazāļošanu klubos pēdējā laikā nav. Upuriem, ja tādi ir, jāziņo policijai. Uz jautājumu, kādus drošības pasākumus vajadzētu veikt, lai nekļūtu par sazāļošanas upuri, un kā tieši rīkoties, ja gadījies krist par upuri sazāļotājiem, policijā atbildēja: “Īsti vairs nav, ko komentēt.”

3 komentāri