Rīgā darbu sāk specializētā patversme ar Covid-19 inficētajiem bezpajumtniekiem

0 Komentāru
Rīgā darbu sāk specializētā patversme ar Covid-19 inficētajiem bezpajumtniekiem
ULDIS ĀBOLIŅŠ, TV3 ZIŅAS

Ceturtdien, 23. septembrī, Rīgā darbu sākusi specializētā patversme Covid-19 inficētajiem bezpajumtniekiem ar nolūku atslogot esošās nakts patversmes, jo citādi tām ikviena saslimušā bezpajumtnieka gadījumā būtu jāveic karantīna un telpu izolēšana un tamdēļ mazinātos iespējas palīdzēt visiem bez pajumtes palikušajiem, vēsta TV3 Ziņas.

Ar Covid-19 inficēto bezpajumtnieku patversme atvērta Pārdaugavā, Kartupeļu ielā 8. Turp šovakar policijas uzraudzībā nogādāti pirmie septiņi cilvēki. Patversme spēs uzņemt līdz 30 Covid-19 slimos. Katrā istabā pa trim vai pieciem cilvēkiem. Ārsts ieradīsies pēc pieprasījuma, taču diennakts uzraudzības dežūrā visu laiku būs policija, jo daļa Covid-19 saslimušo bezpajumtnieku var nevēlēties pavadīt izolācijā vismaz desmit dienas.

Lita Brice, Rīgas domes Labklājības departamenta pārstāve

“Pagājušo gadu vienubrīd bija problēmas. Mēs piesaistījām pašvaldības policiju, kas apsargā ēku, lai viņi nepamestu šīs telpas. Cerēsim, ka šogad būs apzinīgāki.”

Specializēto patversmi Covid-19 slimajiem bezpajumtniekiem ar atvieglojumu uztver Rīgas nakts patversmes direktore, jo nu viņiem pašiem vairs nebūs jāveic inficēto izolēšana. Pagājušajā ziemā, pavasarī tas esot bijis īsts murgs.

Dagnija Kamerovska, Rīgas patversmes direktore

“Mums ir ļoti, ļoti bezatbildīgi cilvēki, tad tiem ir vajadzīga stingrāka uzraudzība. Mums te pagājušajā gadā raibi gāja, policiju saucām. Kontaktpersonām bieži ir jautājums – kāpēc es, es jau neesmu slims, kāpēc nevar iet ārā. Kad uznāk alkas pēc šņabja garšas, tad vispār ir gūti novaldīt.”

Covid-19 slimos bezpajumtniekus atklāj nakts patversmēs, jo turp aukstā laika dēļ dodas arvien vairāk cilvēku.

Rīgas astoņās patversmēs šajās dienās nakšņo vidēji 580 bezpajumtnieku. Taču doties uzreiz uz gultasvietu bezpajumtniekiem ir aizliegts. Viņiem vispirms ir jāuzrāda vakcinācijas pret Covid-19 sertifikāts vai arī jāveic ātrais siekalu tests. Piemēram, šajā vīriešu nakts patversmē – Maskavas ielā 208 – no visiem klientiem tikai 34% ir vakcinēti.

Dagnija Kamerovska, Rīgas patversmes direktore

“Tie, kas nāk pilnīgi sveši, nezināmi, pirmo reizi vai pēc ļoti ilga pārtraukuma, tiek ielikti izolatorā, testējam. Ja rezultāts otrā dienā atnāk negatīvs, tad iet uz istabiņu dzīvot, kur ierāda vietu.”

Tieši klapata ar testēšanu daļai bezpajumtnieku ir iemesls vakcinēties. Tuvākajās dienās patversmju telpās tiks rīkota vakcinācija. Tagad gatavo sarakstus, kuri bezpajumtnieki vēlas saņemt Latvijai tikko piegādātās vienas devas “Jensen” potes.

“Lai ir ar vienu šāvienu kārtībā, jo otro reizi diez vai atnāks,” stāsta Rīgas patversmes direktore Dagnija Kamerovska.

Jo vairāk vakcinēto, jo vieglāk arī patversmēs organizēt darbu, jo tad starp gultu izvietojumu varēs neievērot divu metru distanci.

“Istabiņā mēģinām salikt tikai vakcinētos vai tikai nevakcinētos, lai viņiem vienkāršāk. Istabiņās nevakcinētie, protams, neguļ ar masku,” norāda Rīgas patversmes direktore Dagnija Kamerovska.

Jo vairāk vakcinēto, jo vieglāk arī patversmēs organizēt darbu, jo tad starp gultu izvietojumu varēs neievērot divu metru distanci.

Covid-19 ietekmējis arī labdabības iestāžu zupas virtuvju un pašvaldības finansētā siltā ēdiena izdales 13 punktu darbību. Ja pat ārā ir auksts, ēst iekšā aizliegts. Ēdienu izsniedz tikai līdzi ņemšanai. Arī ar Covid-19 vakcinācijas sertifikātiem.

Lita Brice, Rīgas domes Labklājības departamenta pārstāve

“Mēs neko nepārbaudīsim, jo konkrētais ēdiena izsniegšanas laiks ir diezgan limitēts, un, lai neveidotu nekādus sastrēgumus, ir pieņemts lēmums ēdienu dot tikai līdzi.”

Katru dienu pašvaldības 13 siltā ēdiena izdales punktos maltītes saņem 1600 cilvēku, bet labdarības iestāžu zupas virtuvēs ikdienu tiek izsniegtas 650 porcijas.

0 Komentāru