Rīgā aplūkojama izstāde ar vairāk nekā 500 vēsturiskiem pulksteņiem

Komentāri

Jo dziļākā senatnē ielūkojas, jo izteiktāk redzams, ka pulksteņiem pār iedzīvotāju ikdienu bija daudz mazāka teikšana.

Meistaru darinātie pulksteņi sākotnēji bija ļoti aptuveni, uz ciparnīcām bija tikai stundu rādītāji, un pareizu laiku iedzīvotāji varēja uzzināt tikai pilsētas centrālajā laukumā. Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā izveidota ekspozīcija, kurā iespējams izsekot līdzi pulksteņu attīstībai.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Muzeja krājuma glabātāja Māra Ozoliņa pirmo parāda senāko pulksteni. Tas ir šis saules pulkstenis, kas bija iemūrēts ēkas sienā. Vēlāk jau cilvēki iemācījās izveidot pārvietojamus saules pulksteņus. Vieni no pirmajiem mehāniskajiem pulksteņiem tika uzstādīti visiem redzamās vietās – pilsētu torņos. Muzejā gan ir saglabājusies tikai ciparnīca. Taču pirmais tāds pulkstenis Rīgā tika uzstādīts 1354. gadā Pēterbaznīcas tornī.

Vēlāk, kad meistari iemanījās veidot mazākus pulksteņus, tie jau parādījās bagātnieku mājās. Angļi izveidoja stāvpulksteņus, bet franči pirmie sāka izgatavot kamīna pulksteņus. Taču prasmīgākie masveida pulksteņu ražotāji bija Švarcvaldē, Vācijas dienvidos. Švarcvaldes meistari iemanījās laikrāžus padarīt lētākus un pārdot 15 miljonus pulksteņu.

Māra Ozoliņa
RVKM krājuma glabātāja

Jā šis ir raksturīgs Švarcvaldes pulkstenis. 1734. gadā parādās pirmie ar šādu dzegužu mehānismu.

Vēlāk jau parādījās modernāki kabatas pulksteņi, kas gan sākotnēji vēl bija visai lieli un cilvēki tos iesauca par sīpoliem. Kabatas pulksteņiem samazinoties, tie ātri iekaroja popularitāti. Tajā laikā pulksteņu meistari eksperimentējot izveidoja arī aproču pogu pulksteņus un arī gredzena pulksteni.

Savukārt modinātājpulksteņi parādījās tikai 18. gadsimta beigās Amerikā. Taču tas nebija pārāk veiksmīgs.

Mara Ozoliņa
RVKM krājuma glabātāja

Pirmais mehāniskais modinātājs ar zvanu, bet tas zvanīja tikai 4.00 no rīta.

Tikai vairākus desmitus gadu vēlāk Francijā tika izveidoti modinātāji ar regulējamu zvana laiku. Visbeidzot ekspozīcija noslēdzas ar padomju laika rokas pulksteņiem un arī jau ierastākiem 21. gadsimta laikrāžiem.

Video – pulksteņu vēsture, gadiem ejot!

Ātri pagatavojami un veselīgi! Vasarīgie augļu salāti ar kazas sieru

Ātri pagatavojami un veselīgi! Vasarīgie augļu salāti ar kazas sieru

Netradicionāli Annai Pannai no ”Gatavo 3”, kura ierasti mums pamāca dažādu lielāku un mazāku kūciņu pagatavošanu, šoreiz viņa prezentēs recepti ļoti viegliem un vasarīgiem augļu salātiem. Salātu pagatavošana būs ne tikai ātra, bet arī variācijas tiem var būs visdažādākās, atkarībā no tā, kādas sastāvdaļas tajā brīdī pieejamas.

Brienot cauri meža biezoknim, pavārs Ēriks Dreibants paviesojas Tele2 projektā „Gudrajā mājā”

Brienot cauri meža biezoknim, pavārs Ēriks Dreibants paviesojas Tele2 projektā „Gudrajā mājā” 1

Šonedēļ Tele2 projektā ”Gudrajā mājā” viesojās tautā iecienītais pavārs, restorāna ”Restorāns 3” šefpavārs Ēriks Dreibants. Tā kā pavārs dzīvo laukos, viņam bija īpaši noderīgi uzzināt par ”Gudrās mājas” iespējām un funkcijām. Lai pārliecinātos, ka ”Gudrā māja” darbojas arī meža biezoknī, jo tad viņa lauku māja nebūtu izņēmums.

Lasi vēl