Rīgā aplūkojama izstāde ar vairāk nekā 500 vēsturiskiem pulksteņiem

Komentāri
Rīgā aplūkojama izstāde ar vairāk nekā 500 vēsturiskiem pulksteņiem
Vladislavs Proškins/F64 / F64

Jo dziļākā senatnē ielūkojas, jo izteiktāk redzams, ka pulksteņiem pār iedzīvotāju ikdienu bija daudz mazāka teikšana.

Meistaru darinātie pulksteņi sākotnēji bija ļoti aptuveni, uz ciparnīcām bija tikai stundu rādītāji, un pareizu laiku iedzīvotāji varēja uzzināt tikai pilsētas centrālajā laukumā. Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā izveidota ekspozīcija, kurā iespējams izsekot līdzi pulksteņu attīstībai.

Muzeja krājuma glabātāja Māra Ozoliņa pirmo parāda senāko pulksteni. Tas ir šis saules pulkstenis, kas bija iemūrēts ēkas sienā. Vēlāk jau cilvēki iemācījās izveidot pārvietojamus saules pulksteņus. Vieni no pirmajiem mehāniskajiem pulksteņiem tika uzstādīti visiem redzamās vietās – pilsētu torņos. Muzejā gan ir saglabājusies tikai ciparnīca. Taču pirmais tāds pulkstenis Rīgā tika uzstādīts 1354. gadā Pēterbaznīcas tornī.

Vēlāk, kad meistari iemanījās veidot mazākus pulksteņus, tie jau parādījās bagātnieku mājās. Angļi izveidoja stāvpulksteņus, bet franči pirmie sāka izgatavot kamīna pulksteņus. Taču prasmīgākie masveida pulksteņu ražotāji bija Švarcvaldē, Vācijas dienvidos. Švarcvaldes meistari iemanījās laikrāžus padarīt lētākus un pārdot 15 miljonus pulksteņu.

Māra Ozoliņa
RVKM krājuma glabātāja

Jā šis ir raksturīgs Švarcvaldes pulkstenis. 1734. gadā parādās pirmie ar šādu dzegužu mehānismu.

Vēlāk jau parādījās modernāki kabatas pulksteņi, kas gan sākotnēji vēl bija visai lieli un cilvēki tos iesauca par sīpoliem. Kabatas pulksteņiem samazinoties, tie ātri iekaroja popularitāti. Tajā laikā pulksteņu meistari eksperimentējot izveidoja arī aproču pogu pulksteņus un arī gredzena pulksteni.

Savukārt modinātājpulksteņi parādījās tikai 18. gadsimta beigās Amerikā. Taču tas nebija pārāk veiksmīgs.

Mara Ozoliņa
RVKM krājuma glabātāja

Pirmais mehāniskais modinātājs ar zvanu, bet tas zvanīja tikai 4.00 no rīta.

Tikai vairākus desmitus gadu vēlāk Francijā tika izveidoti modinātāji ar regulējamu zvana laiku. Visbeidzot ekspozīcija noslēdzas ar padomju laika rokas pulksteņiem un arī jau ierastākiem 21. gadsimta laikrāžiem.

Video – pulksteņu vēsture, gadiem ejot!

Lasi vēl