Rīdzinieki elpo ļoti piesārņotu gaisu – liecina gaisa kvalitātes mērījumi

5 komentāri

Gaisa kvalitātes mērījumi Rīgas centrā liecina, ka galvaspilsētas iedzīvotāji elpo ļoti piesārņotu gaisu. 

Piesārņojums pārsniedz pieļauto, tādēļ iedzīvotājiem jāelpo putekļi, bet pašvaldībai par to draud Eiropas Komisijas soda sankcijas.

Kaut arī mērījumi liecina, ka gaisa kvalitāte šobrīd galvaspilsētā ir slikta, vairums iedzīvotāju atzīst, ka viņi par to uzzina tikai pēc apputējušām automašīnām vai izlasot avīzē.

“Es nezinu, es nesajūtu, ka būtu atšķirība, bet es pieļauju, ka mašīnas ir daudz,” min rīdziniece Kristiāna.

Savukārt rīdzinieks Ivars norāda: “Īstenībā, jā. Es jūtu, bet ne pēc tā, ko elpoju, bet pēc putekļu daudzuma mājās.”

Gaisa kvalitātes novērojumu stacijā Brīvības ielā, šogad bijušas jau vismaz 38 dienas, kurās pārsniegts normatīvajos aktos noteiktais gaisa piesārņojuma robežlielums cilvēka veselības aizsardzībai.

Aiva Eindorfa
Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs

Jā, gaisa kvalitāte tieši Rīgā…rādītāji ir sliktāki kā pagājušā gada periodā.

Eiropas Savienības (ES) direktīva nosaka, ka pieļauto piesārņojuma līmeni var pārsniegt ne vairāk kā 35 dienas gada laikā, savukārt šogad reģistrēti jau 38 piesārņošanas gadījumi. Lielākais gaisa piesārņojums parasti ir agrā pavasarī, kad sausais un saulainais laiks gaisā ceļ smiltis un sāli. Pēc tam gaisa kvalitāte parasti uzlabojas, taču šoreiz sausuma dēļ tā nav noticis.

“Laikapstākļus Rīgas dome ietekmēt nevar, bet kas saistās ar satiksmes plūsmas plānošanu un ostas darbības plānošanu, tas jā, – tas ir Rīgas domes pārziņā, kontrolēt situāciju,” min  Eindorfa.

Pašvaldība gan norāda, ka satraukumam nav pamata. Tas, ka atsevišķās dienās piesārņojums ir lielāks par pieļaujamo nebūt nenozīmē, ka kopējā gaisa kvalitāte ir slikta.
Evija Piņķe
Rīgas domes Vides pārvaldes priekšniece

Rīgā gaisa kvalitāte nav pati labākā Eiropā, bet nav arī tik slikti. Jā, atsevišķām ielām ir problēmas, bet šogad tas lielā mērā ir saistīts ar to, ko pilsēta nevar ietekmēt – meteoroloģiskie apstākļi.

Šovasar Brīvības ielā notiek plāši remontdarbi, to laikā iespējams putekļu daudzums pilsētā vēl palielināsies)

Jau pirms diviem gadiem Eiropas Komisija brīdināja par sankcijām, ja Rīgā nekas netiks darīts gaisa kvalitātes uzlabošanas ziņā. Tagad tiekot īstenots plāns, tomēr tas ir ilgtermiņa risinājums – pārcelti ražošanas uzņēmumi, mainīta satiksmes plūsma, būvētas ielas un veloceliņi.

Piņķe min: “Pašvaldība domā ne tikai vides jomā, bet transporta, ostas, apkures jomā.”

Kopējā situācija būšot zināma vien gada beigās, apkopojot un saskaitot visa gada dienas. Arī lēmums par soda piemērošanu tiks pieņemts gada kontekstā.

“Ir bijuši periodi, kad gaisa koncentrācija tiek pārsniegta, bet ņemot vērā metodiku, varam atskaitīt piesārņojuma līmeni un mums pārsniegumu nav,” norāda Eindorfa.

Aiz smēķēšanas un neveselīga uztura, gaisa piesārņojums ir lielākais risks veselībai. Pastāvīgi elpojot putekļus palielinās risks iegūt sirds un asinsvadu slimības, elpošanas orgānu slimības un pat vēzi.

5 komentāri