Rēzeknes pusē atklāta ļoti reta sēne

2 komentāri
Rēzeknes pusē atklāta ļoti reta sēne
LATVIJAS VALSTS MEŽI

Veicot meža inventarizāciju netālu no Rēzeknes – Taudejāņu mežā, “Latvijas Valsts meži” (LVM) speciālists atklājis šķietami izzudušu un retu sēni – Toverīšu sarkosomu, liecina informācija LVM mājaslapā.

Neuzkrītošu kafijas krāsas sēni LVM Ziemeļlatgales plānotājs pamanījis starp brūnajām, nobirušajām apses lapām.

Jauno vietu apsekojusi LVM vides plānošanas speciāliste un nelielā platībā konstatēja ļoti vitālu atradni, kurā auga vairāk nekā 100 retās sēnes – Toverīšu sarkosomas (Sarcosoma globosum) īpatņi.

“Sēne šoreiz konstatēta bērzu mežaudzē, kur sastopamas atsevišķas egles un apses, lai arī pārsvarā tā atrodama dažāda vecuma egļu mežaudzēs uz mitras augsnes – sūnās un egļu skujās. Šī ir ceturtā lielākā zināmā sugas atradne LVM Ziemeļlatgales reģionā, iepriekš konstatētajās vietās bija fiksēti tikai atsevišķi īpatņi, līdz astoņiem īpatņiem, tādēļ par šo daudzskaitlīgo atradumu ir patiess prieks,” skaidro LVM vides plānošanas speciāliste Diāna Marga.

Lai reto sugu saglabātu un nodrošinātu sēnei nepieciešamo dabisko mikroklimatu, izveidota laukumveida aizsargājamā sugas atradne. Kā informē LVM, Toverīšu sarkosoma tikai ļoti optimālos apstākļos varētu uzaugt katru gadu, citādi pārtraukums starp vienas un tās pašas atradnes ražu jeb augļķermeņu veidošanu var sasniegt 10 līdz 12 gadus.

Pirmo reizi Ziemeļlatgales reģionā toverīšu sarkosoma tika atrasta 2015. gada pavasarī Rēzeknes novada Lendžu pagastā.

Toverīšu sarkosoma ir Latvijā un Eiropā reta un aizsargājama suga, kas Latvijā savulaik tika uzskatīta par izzudušu, taču pēdējos gados atrasta vairākās vietās. Īpaši pētījumi Latvijā par šo sēņu sugu vēl nav veikti, taču somu zinātnieki vēsta, ka Toverīšu sarkosomai tīk siltas ziemas.

Lietuviešu valodā sēnes nosaukums ir ”paprastasis taukius”, kas raksturo to, ka sēnes iekšpusē atrodas gaiša lipīga želejveida masa.

2 komentāri