No Covid-19 mirusi persona ar, iespējams, viltotu sertifikātu

16 komentāri
No Covid-19 mirusi persona ar, iespējams, viltotu sertifikātu
Attēlam ir ilustratīva nozīme. (GATIS ROZENFELDS, VALSTS KANCELEJA)

Vidzemes slimnīcā no Covid-19 mirusi viena persona, kurai bijis, iespējams, viltots vakcinācijas sertifikāts, bet vēl vairāki cilvēki ar šādiem nelegāliem dokumentiem ārstējas slimnīcā ar smagu gaitu, liecina “ReTV” Ziņu dienesta rīcībā nonākusi informācija.

Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska uzsver, – saslimšanas gadījumā krāpniecības faktu noslēpt neizdosies.

Vidzemes slimnīcā patlaban ārstējas vairāki pacienti, kuru slimības gaita noris smagākā formā nekā tad, ja viņi tiešām būtu vakcinējušies. Tāpēc mediķiem radušās aizdomas, vai pacienti vakcinācijas sertifikātu ir ieguvuši legāli.  Viena šāda persona ar iespējami viltotu sertifikātu septembra beigās mirusi.

”Viens process, ko skatāmies, ir ļoti aizdomīgs. Es domāju, ka Valsts policija ar šo jautājumu arī nodarbosies,” pauda “Vidzemes slimnīcas” valdes priekšsēdētājs Uģis Muskovs.

Slimnīcas direktors apstiprināja, ka runa ir par vairākiem gadījumiem un ka slimnīca ir sniegusi visu nepieciešamo informāciju policijai. Un arī Valsts policija apstiprināja, ka par iespējamu vakcinācijas sertifikātu viltošanu ir saņemts iesniegums no Vidzemes slimnīcas.

Simona Grāvīte, Valsts policijas pārstāve

“Valsts policija par šo gadījumu sākusi kriminālprocesu pēc krimināllikuma 275. panta otrās daļa par dokumentu viltošanu vai viltus dokumentu izmantošanu, ja tas mantkārīgos nolūkos vai pēc iepriekšējas vienošanās.”

Aizdomās turamās personas ierosinātajā kriminālprocesā pagaidām nav.

Valsts policijas pārstāve piebilda, ka ir apzinātas pārbaudāmās personas, tāpat pieprasīta informācija no ārstniecības iestādes, bet tā kā ir aktīva izmeklēšana, taču neko plašāk viņa vairs nevarot izpaust.

Vidzemes slimnīcas valdes priekšsēdētājs skaidro, ka ārstniecības iestādē patlaban nav veikta izpēte, kas iespējamos viltus vakcinācijas sertifikātu varētu būt izsniedzis. Taču pierādīt, ka persona nav vakcinēta, lai arī ir sertifikāts, mediķi var.

”Ja bijis ar viltus sertifikātu, tad tas spektrs, ko mēs redzēsim, viņa imūnajā atbildē noteikti atšķirsies no tā, kāds, ja viņš būtu pilnībā vakcinēts, tad kādu iemeslu dēļ saslimis,” skaidroja Imunizācijas Valsts padomes priekšsēdētāja, profesore Dace Zavadska. Profesore arī norāda – Latvijā ir izstrādāts īpašs algoritms, kā ārstniecības iestādēm ir jārīkojas, ja stacionārā nonāk persona, kurai ir veikts pilns vakcinācijas kurss, bet ir aizdomas.
Dace Zavadska, Imunizācijas Valsts padomes priekšsēdētāja, profesore

”Jā mēs to noskaidrosim, tas ir izdarāms. Šāda taktika tiek veikta pie jebkura, kurš tiek stacionēts, ir pilnībā pabeidzis vakcinācijas kursu, neatkarīgi no tā, kāda ir viņa slimības gaita.”

ReTV Ziņu rīcībā nonākusi informācija no neoficiāliem, bet no drošiem avotiem, ka tas, iespējams, noticis kādā ģimenes ārstu praksē Valmierā, kura jau iepriekš ir nonākusi tiesībsargājošo iestāžu redzeslokā.

Uģis Muskovs, SIA ”Vidzemes slimnīca” valdes priekšsēdētājs

“Klīst baumas, ka atsevišķi gadījumi, ka cilvēki tikuši pie šiem sertifikātiem, kas nav bijuši potēti, es pieņemu, ka tie ir daži ļoti īpaši gadījumi, tie ir jāizmeklē. Lai nodarbojas tiesībsargājošās iestādes ar šo jautājumu. Mēs sadarbosimies, kādu informāciju prasīs, tādu dosim, palīdzēsim noskaidrot reālo situāciju.”

Par iespējamo vakcinācijas sertifikātu viltošanu ir informēta arī Valmieras novada dome.

Valmieras novada domes priekšsēdētājs Jānis Baiks (“Valmierai un Vidzemei”) norādīja, ka attiecīgais jautājums šorīt pārrunāts domes ārkārtas komisijas sēdē. “Tas vispirms ir jāpierāda, ka konkrēti tā ir bijis un ka tieši kāds konkrēts dakteris ir pie šīs lietas vainīgs, tālāk viss ir izmeklēšanas process,” klāstīja Baiks, solot, ka pašvaldība rūpīgi sekos līdzi izmeklēšanas gaitai un sadarbosies ar tiesībsargājošajām iestādēm.

16 komentāri