Reportāža: Sociālās aprūpes centros turpinās šonedēļ uzsāktā vakcinācija pret Covid-19

0 Komentāru

Sociālās aprūpes centros turpinās šonedēļ uzsāktā vakcinācija pret Covid-19. Piektdien vakcīnas nogādātas arī Valsts sociālā aprūpes centrā “Latgale”, un kā pirmie potes saņēma filiāles “Mēmele” darbinieki un klienti.

Ap plkst.10.00 piesnigušajā “Mēmeles” aprūpes centra teritorijā ieradās trīs mediķu brigādes. Šeit potēšanu veikt uzticēts privātajai ārstniecības iestādei. Darbus veiks seši mediķi, kuriem līdzi viss nepieciešamais aprīkojums. Vienā no busiņiem aukstumkastē rūpīgi noglabāts arī svarīgākais – “AstraZeneca” vakcīnas.

Devu transportēšanai jānotiek 2 līdz 8 grādu robežās, tātad viss kārtībā, un vakcīnas var nogādāt tālāk uz potēšanas vietu.

Šeit vakcinācijai atvēlēta aprūpes centra aktu zāle. Kopumā piektdien bija paredzēts sapotēt 170 klientus un aptuveni 30 iestādes darbinieku.

Sagatavošanās darbam notika steigā, jo šodien visas plānotās vakcīnas arī jāizlieto. Neliela aizķeršanās gan – aukstuma dēļ termometriem izlādējušās baterijas. Taču aptuveni 20 minūšu laikā priekšdarbi tika pabeigti.

“Četras vai piecas stundas šajā aizsargtērpā izturēt nav nekādu problēmu. Viegli nav, bet var visu izdarīt. Uz galda ir informācija par vakcīnas iespējamām reakcijām, ko mēs darbiniekiem un klientiem dosim, lai viņi redz, protams, arī izstāstīsim pirms vakcinēšanas. Te īpašās šļirces, arī ar īpašām adatām. Un, protams, salvetes, plāksterīši. Katram pacientam pirms vakcinēšanas mēs arī mēram temperatūru,” norāda “Veselības centra 4” neatliekamās medicīniskās palīdzības nodaļas vadītāja Iluta Kopče.

Pirmo poti šeit saņem centra aprūpētāja Evita Upeniece. Viņa īsi pirms adatas dūriena plecā uzsvēra, nevienu brīdi nav šaubījusies, ka vakcinēties ir nepieciešams.

“Es neesmu slimojusi. Savas drošības dēļ, klientu drošības dēļ es esmu nolēmusi to darīt. Vajadzētu vakcināciju veikt. Šeit, teiksim paldies, ka ir izslimojuši ļoti vieglā formā, bet, paskatoties riņķī, kas notiek, nu tad,” bilst Upeniece.

Mēmeles aprūpes centrs, kurā dzīvo cilvēki ar garīgās attīstības traucējumiem, Covid-19 uzliesmojumu piedzīvoja pērnā gada beigās. Tad šeit saslima vairāki desmiti klientu un darbinieku. Iestādes vadītāja akcentē, tagad gan visi veseli, taču šādu pieredzi neviens atkārtot nevēlas. Tādēļ vakcinēšanās aktivitāte – ļoti augsta. Piektdien vakcīnu saņēma teju visi centra iemītnieki. No darbiniekiem – trešā daļa.

“Tikai viens klients, kuram ir kontrindikācijas, kuram vispār nevar, pārējie visi ir gatavi vakcinēties, un viņi tiks vakcinēti, paši piekrituši vakcinēties, ir arī aizbildņi, tiem arī ir piekrituši,” saka ģimenes ārste Anta Rancāne.

Savukārt VSAC “Latgale” direktore Mārīte Grigāne norāda: “Daudzi darbinieki ir pārslimojuši, tie ir 40 kopskaitā, viņiem uz šo brīdi vakcinēties nevajag, tas pārceļas uz vēlāku laiku. Pārējie grib, jo ir noguruši no šīs situācijas. Un drošība tomēr ir vakcinējoties, tāpēc ir tāds liels skaits, kas vakcinēsies.”

Kad vakcinācija sāksies pārējās četrās Valsts sociālās aprūpes centra “Latgale” filiālēs, vadītāja pateikt nevarot. Lai gan potējamo saraksti sagatavoti, citās filiālēs joprojām ar Covid-19 sasirguši klienti, turklāt aprūpes centriem neesot zināms, kurā vakcīnu piegādē potes piešķirs tieši viņiem.

0 Komentāru