Reportāža: Simtgades sagaidīšana Latvijas karoga šūpulī – Cēsīs

0 Komentāru

Svētdien, 18. novembrī, arī Latvijas valsts karoga dzimtenē – Cēsīs – valsts svētku diena sākās ar kopīgu sadziedāšanos saullēktā un svinīgu karoga pacelšanu.

Daudzbērnu Salnīšu ģimene Cēsīs šogad svin dubulto jubileju. Pirms 10 gadiem uz Latviju atgriezās tētis Grigorijs, kurš piedzima Krievijā. Lai arī cik grūti nebija svētdienas rītā visiem piecelties, neilgi pirms plkst. 8.00 visa ģimene jau bija pie Cēsu pils.

Līga Salnīte
Cēsu iedzīvotāja

Mēs ar vīru spriedām, ka jebkādi pasākumi ir jāveic, lai mums pašiem un bērniem paliktu atmiņā. Tādā līmenī, lai viņiem paliek tie iespaidi uz nākotni un dzīvi. Un kad vēl, ja ne simtgadē.

Savukārt Grigorijs norāda: “Man ir ārkārtīgs gods un drebuļi nāk iekšā, ka diez vai es kādreiz piedzīvošu tos 200 vai 300 tiešām, ka manā personīgajā vēsturē paliks tie svētku kā simts gadi. Man kā astoņos no rīta jau sāka asaras birt, tā droši vien visu dienu šodien.”

Plkst. 8.11 cēsinieki kopīgi ar daudziem citiem Latvijas iedzīvotājiem dziedāja valsts himnu un pacēla Latvijas karogu Lademahera tornī.

Cēsnieki dzimšanas dienas saullēkta stundā gaviļnieci sveica ar tautas dziesmām. Svinētāji arī izveidoja simbolisko vienības apli.

“Uzausa šī diena, īpaša diena mums, latviešiem,” norādīja Cēsu iedzīvotāja Maija.

Savukārt vēl kāda cēsniece Dzidra pauda: “Latvijai dzīvot mūžīgi. Un mēs novēlam visiem visu to jaukāko, skaistāko. Tik pat skaisti, lai mēs visi būtu.”

Aicinājumu izrotāt pilsētu un mājas cēsnieki izpildījuši godam. Latvijas valsts karoga šūpulī ielas noformētas sarkanbalti sarkanā krāsās. Patriotisko noti papildina pat apakšveļas veikala skatlogi.

Latvijas karogs ir viens no retajiem, kura izcelsme balstās dokumentālā hronikas aprakstā, nevis leģendās.
Tālis Vigo Pumpuriņš
vēsturnieks

Latvijas valsts karoga prototips pirmo reizi pieminēts ir 13. gadsimta beigās. 1279. gadā, kad no Cēsīm kāds brālis bruņinieks ar 100 latviešu karotājiem devās uz Rīgu. Hronists raksta, ka viņiem bija sarkans karoga ar baltu svītrots.

0 Komentāru