Reportāža: Latvijā piemin Komunistiskā genocīda upurus

3 komentāri

25. marts ir traģiska diena Latvijas vēsturē. Pirms 70 gadiem Baltijas valstīs sākās un vairākas dienas turpinājās padomju varas noziegumi pret cilvēci. No Latvijas deportēja vairāk nekā 40 000 iedzīvotāju. Pirmdien, 25. martā, Latvijā karogi bija pusmastā, un daudzviet notika piemiņas pasākumi.

Togad marts esot bijis auksts un sniegots, bet 25. martā spīdēja saule, atminas to dienu liecinieki. Taču saulainā diena nesa izmisumu, sāpes un izpostītas dzīves. Padomju vara atkārtoti īstenoja deportācijas – pēc 1941. gada jūnijā izvestajiem 15 000 cilvēku līdzīgs liktenis sagaidīja vēl 42 000. Uzskatāmībai – tas ir Rēzeknes, Gulbenes, Alūksnes iedzīvotāju skaits kopā ņemts.

Šoreiz okupācijas vara vērsās pret zemniekiem, partizāniem un viņu ģimenēm. Izvešana nakts aizsegā turpinājās trīs dienas. Daudzi pirms iegrūšanas lopu vagonā pēdējo reizi skatīja dzimteni, citiem izdevās Sibīrijas salu un pusbadu pārciest un atgriezties.

“Mana tēva brālis Jānis no Garozas pagasta palika Sibīrijā. Mana vedekla ir dzimusi Sibīrijā, pieminu viņas vecākus. Lai viņiem vieglas smiltis,” TV3 Ziņām pastāstīja piemiņas pasākuma apmeklētāja Velta.

Genocīda upuru piemiņas pasākumos visā Latvijā vairākkārt izskanēja mudinājums nekad vairs šādus notikumus nepieļaut.

“Tie, kuri uzrādīja un aizveda. Tie, kuri apsargāja. Tie, kuri klusēja. Šī vaina ir daļa no mūsu tautas mantojuma, jo katru varas mašinēriju darbina cilvēks,” norādīja valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Lai gan pagājuši jau vairāk nekā 70 gadu un komunistiskās represijas skāra gandrīz katru Latvijas ģimeni, joprojām nav notikusi pienācīga šo noziegumu iztiesāšana.

Latgales priekšpilsētas politiski represēto biedrības valdes priekšsēdētājs Andrejs Visvaldis Pūriņš TV3 Ziņām pauda: “Vajag likumiski tiesāt starptautiskā tiesā, izvērtējot noziegumus. Tāpat kā fašistiskos noziegumus, tā arī komunistiskos.”

Melna diena šī ir visā Baltijā – kopumā no Baltijas valstīm deportēja vairāk nekā 90 000 cilvēku.
3 komentāri