Reirs: Ģimenēm ar bērniem finansiālu drošību sniegtu mērķēts ikmēneša atbalsts

29 komentāri
Reirs: Ģimenēm ar bērniem finansiālu drošību sniegtu mērķēts ikmēneša atbalsts
EDIJS PĀLENS, LETA

Ģimenēm ar bērniem finansiālu drošību sniegtu mērķēts ikmēneša atbalsts par katru bērnu līdz Covid-19 ierobežojumu beigām, uzskata finanšu ministrs Jānis Reirs, komentējot koalīcijas Sadarbības sanāksmē diskutēto priekšlikumu par vienreizējo atbalstu, kas izsauca plašas diskusijas sabiedrībā.

Finanšu ministrs Jānis Reirs

“Uzskatu, ka efektīvāks un mērķtiecīgāks ir priekšlikums ieviest pastāvīgu ikmēneša atbalstu ģimenēm par katru bērnu, mērķējot to uz konkrētām iedzīvotāju grupām, kurām krīzē mazinājušies ienākumi vai nav darba, kamēr ir ārkārtējā situācija un dažādi ierobežojumi.”

Finanšu ministrs atzīst, ka krīze ir grūti panesama visiem, bet ir iedzīvotāju grupas, kuras tā skārusi īpaši smagi, piemēram, viena vecāka ģimenes, daudzbērnu ģimenes, vecākus, kuri saņem dīkstāves pabalstu. Tāpat viņš norāda, ka attiecīgā krīze ir padziļinājusi sociālo nevienlīdzību un iezīmējas ļoti liela atšķirība starp iedzīvotāju ienākumiem.

Finanšu ministrs Jānis Reirs

“Krīze ir grūti panesama visiem, bet ir iedzīvotāju grupas, kuras tā skārusi īpaši smagi, piemēram, viena vecāka ģimenes, daudzbērnu ģimenes, vecākus, kuri saņem dīkstāves pabalstu. Šī krīze ir padziļinājusi sociālo nevienlīdzību, un iezīmējas ļoti liela atšķirība starp iedzīvotāju ienākumiem. Krīze ir palielinājusi dzimumu nevienlīdzību, un īpaši skarbi tā skārusi sievietes un viena vecāka ģimenes, kam vienlaikus jātiek galā ar dažādiem sadzīviskiem jautājumiem, bērnu skološanu un ģimenes materiālo nodrošināšanu – par to liecina nesen klajā nākušais ANO pētījums. Mums ir jāparūpējas par sociāli neaizsargātākajiem iedzīvotājiem, tādēļ rosinu piešķirt mērķētu ikmēneša atbalstu par katru bērnu līdz Covid-19 ierobežojumu beigām grūtībām visvairāk pakļautajām ģimenēm un iedzīvotāju grupām, lai ikvienam bērnam ir nodrošināta pilnvērtīga attīstība.”

Reirs skaidro, ka viņa rosinātā atbalsta mērķis ir mazināt nevienlīdzību, nabadzību un sociālo atstumtību Latvijā.

Vecāki, kas radījuši bērnus, tādējādi ir snieguši ļoti nozīmīgu pienesumu mūsu valsts attīstībai un nākotnei, un rūpes par jaunās paaudzes audzināšanu ir nenovērtējams ieguldījums. Tādēļ ģimenes ar bērniem, kas pakļautas vislielākajai finansiālajai nedrošībai, ir grūtā brīdī jāatbalsta.

Viņš arī uzskata, ka ikmēneša atbalsts mērķētām iedzīvotāju grupām ir daudz godīgāks un efektīvāks nekā izskanējušais priekšlikums par vienreizējo pabalstu visām ģimenēm ar bērniem. Vienreizēja pabalsta jeb tā saucamās “helikoptera naudas” izmaksa nekādā veidā nemazinās nevienlīdzību, uzskata ministrs. Viņa ieskatā, daudz precīzāk un mērķtiecīgāk būtu atbalstu sniegt pastāvīgi ik mēnesi līdz Covid-19 ierobežojumu beigām tieši tiem, kam līdzekļi ir visvairāk nepieciešami.

Reirs arī atgādina, ka saskaņā ar vakcinācijas plānu plaša sabiedrības vakcinācija būs iespējama tikai līdz vasaras beigām. “Vienreizējs pabalsts izkusīs kā pēdējais sniegs pavasarī, un ļaudis atgriezīsies pie tām pašām problēmām. Turpretī ikmēneša atbalsts sniegtu ģimenei finansiālas drošības sajūtu līdz krīzes beigām, ļaujot atsperties un pārvarēt krīzes laika izaicinājumus,” viņš skaidroja.

Reirs arī informē sabiedrību, ka koalīcijas partneri tuvākajā laikā nāks klajā ar precīziem priekšlikumiem, jo ilgās diskusijās kavēties nav laika, ir jārīkojas ātri.

29 komentāri