Rehabilitācijas centrs “Vaivari” ticis pie moderna gaitas atjaunošanas robota

Pievienot komentāru

“Vaivaru” rehabilitācijas centrs ticis pie modernas iekārtas – gaitas atjaunošanas robots palīdz no jauna iemācīties staigāt smagi cietušiem pacientiem.

Ar robotizētām ortozēm pie kājām pacienti, kuri saviem spēkiem nespēj staigāt, iet pa mehānisko skrejceļu un monitorā var vērot savu progresu.

Oļegs ir viens no pirmajiem pacientiem, kurš izmanto jauno, pusmiljona eiro vērto robotu, kas ražots Šveicē. Sākumā terapeiti palīdz pie puiša kājām pievienot ortozes, kas palīdzēs atgūt iešanas impulsus. Puisis iestiprināts iekārtā, kas tur viņa svaru. Pēc brīža iedarbojas skrejceliņš, un pacienta kājas kustas. Monitorā sīki un smalki redzama analīze, – kā kustas katra kāja. Oļegs atzīst, ka pēc 40 minūšu treniņa kājas ļoti nogurst, bet progress ir manāms.

“Pirms diviem gadiem nokritu no liela augstuma, pamazām atlabstu. Kājas sāk kustēties, un aparāts ļoti palīdz. Tagad jau ar kruķiem iet ir vieglāk. Kājas nostājas savās vietās. Šis aparāts palīdz iet pareizi,” stāsta Oļegs.

Ekrānā var uzstādīt arī virtuālās pastaigas režīmu, kas īpaši noderīgs, strādājot ar bērniem, lai viņiem būtu interesantāk. Robots ir īpaši paredzēts un ieteicams pacientiem ar dažādiem neiroloģiskiem traucējumiem, piemēram, pēc insulta vai traumām, kuru dēļ ir zudusi spēja brīvi pārvietoties.

Šāda robottehnoloģija šobrīd Latvijā ir vienīgā un būs pieejama pacientiem gan valsts apmaksātās rehabilitācijas programmās, gan par privātiem līdzekļiem.

Robottehnoloģiju izmantošana ļauj samazināt fizioterapeita fizisko piepūli, vienlaikus paaugstina drošību pacientam un terapeitam. Darbam ar šo iekārtu “Vaivaros” mācīti seši fizioterapeiti, divi no tiem darbam ar bērniem.