Reģioni cer iegūt no prezidentūras laikā notiekošajiem pasākumiem

0 Komentāru
Reģioni cer iegūt no prezidentūras laikā notiekošajiem pasākumiem
Krievijas, Eiropas Savienības un Latvijas karogi. (Foto: LETA)

Saistībā ar prezidentūru pusgada garumā mūsu valstī notiks divi simti pasākumu un viesosies ap 25 000 ārvalstu viesu. Vai viņi paliks tikai galvaspilsētā vai nesīs labumu arī Latvijas reģioniem?

Eiropas Savienības prezidējošās valstis ierasti lielāko daļu pasākuma rīko galvaspilsētā. Latvija nebūs izņēmums. Reģionālie uzņēmēji bažījās, ka viņu Rīgas kolēģi nosmels visu krējumu. Prezidentūras laikā Latvijā notiks ap 200 pasākumi, bet neviens no tiem, visticamāk, nenotiks, piemēram, Bauskā.

Pilsētas mērs gan īpaši nesūdzas, viņš saprot, ka netālu atrodas galvaspilsēta, kura lielu pasākumu rīkošanai ir daudz piemērotāka.

Bauskas novada domes priekšsēdētājs Raitis Ābelnieks (VL-TB/LNNK): ”Tā teikt, ka gluži esam apdalīti, tā es neteiktu, jo es saprotu, ka tiem pasākumiem ir savs formāts. Mazākus pasākumus, jā, protams, mēs varētu arī uzņemt viesus un sarīkot nelielākus pasākumus, bet nu tāda interese nav bijusi.”

Tomēr savs labums būs arī Bauskai. Vietējie uzņēmēji uzvarējuši konkursā un ražos ārvalstu viesiem suvenīrus. Prezidentūras viesi Bauskā tiek gaidīti arī kā tūristi. Līdzīgas cerības tiek lolotas arī netālu esošajā Mežotnes pilī.

Mežotnes pils Pārdošanas un viesu uzņemšanas daļas vadītāja Ilze Djačuka: ”Pēdējos mēnešos mums tā kā aktīvāk sāk zvanīt aģentūras pārstāvji, kuri ir ieinteresēti pasākumus rīkot pie mums. Piebildīšu, ka šie pasākumi ir lieli – līdz 200 cilvēkiem un mūsu pils kapacitāte arī atļauj viņus uzņemt.”

Rubļa vērtības krituma dēļ daudzi Mežotnes pils līdzšinējie klienti no Krievijas atceļ savas rezervācijas. Prezidentūras pasākumi šo zaudējumu varētu kompensēt.

Prezidentūras viesi Mežotnes pilī vēlas rīkot saviesīgus pasākumus, bet ne izmantot viesnīcas pakalpojumus. Līdzīga situācija ir arī Jelgavā, kur notiks vairākas sanāksmes.

Jelgavas pilsētas domes priekšsēdētājs, Andris Rāviņš (ZZS): Protams, ka mēs varam nodrošināt, ja līdzi nāk finansējums. Un tad jau nav problēmas. Arī maijā būs mums vides aizsardzības ministru un reģionālās attīstības ministru saiets, kurā mēs rādīsim, protams, arī, kā reģioni attīstās.”

Jelgava prezidentūras laiku izmantos aktīvi. Tiks uzņemti ne vien ministri, bet rīkota, piemēram, darba devēju konference un reklamēti vietējie uzņēmumi.

Tomēr nakšņot Jelgavā viesi nepaliks. Augsta līmeņa pasākumiem Latvijas reģionos viesnīcu piedāvājums nav plašs. Piemēram, ārpus Rīgās Latvijā ir tikai viena pieczvaigžņu viesnīca.

Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas izpilddirektore Santa Graikste: ”Daļa arī augsta līmeņa pasākumu varētu notikt arī reģionos, piemēram, Liepājā ir arī piecu zvaigžņu viesnīca. Protams, nevar uzņemt daudzu tūkstošu pasākumu dalībniekus daudzskaitliski, bet nelielus seminārus ar augsta līmeņa dalībniekiem, protams, būtu iespējams arī ārpus Rīgas.”

Tikmēr prezidentūras sekretariātā norāda, ka sanāksmju rīkošana reģionos rada papildu izmaksas.

Prezidentūras programmas plānošanas departamenta vadītāja Vineta Kleinberga:
Šobrīd mēs esam izvēlējušies modeli, ka liela daļa prezidentūras pasākumu notiek Rīgā tieši dēļ finansēm. Mums ir problēmas ar konferenču centriem, kas ir atbilstoši tehniski aprīkoti, mums ir problēmas ar nokļūšanu dēļ ceļiem, tās ir arī lielas drošības izmaksas.

Neskatoties uz izmaksām, pasākumi notiks arī citviet reģionos – Jūrmalā, Cēsīs, Alūksnē, Jēkabpilī, Līgatnē, Kuldīgā un citviet. Uz reģionu uzņēmumiem tiks vesti gan ārvalstu eksperti, gan žurnālisti. Tāpat uzņēmēji aicināti piedalīties prezidentūras izsludinātajos iepirkumu konkursos.

0 Komentāru