Reformēs visus 22 profesionālos tehnikumus

Komentāri

Būtiskas izmaiņas sagaida visas profesionālās izglītības iestādes jeb, tā sauktos, tehnikumus. Sākts miljoniem eiro dārgs projekts, par kuru modernizēs telpas un pirks mācību iekārtas visām tehniskajām skolām Latvijā. Taču galvenā pārmaiņa ir mācību programmu reforma, lai palielinātu tehnikumu beidzēju nodarbinātības līmeni.

Profesionālo tehnikumu programmu reformēšana nozīmē, ka darba prakses laiks uzņēmumos turpmāk veidos gandrīz 70% no jaunieša mācībām. Šobrīd – tikai 30%.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Līdz šim profesionālās kvalifikācijas praksi jaunieši izgāja tikai ceturtajā kursā, tagad darba vidē balstītās mācības būs jau no pirmā kursa.

Tā vietā, lai mācītos vidusskolā vai ģimnāzijā, daudzi izvēlas apgūt konkrētu amatu. Ko nozīmē izvēlētā profesija realitātē, līdz ar reformu jauniešiem būs iespēja uzzināt krietni agrāk.

Latvijas Darba devēju konfederācija līdz šim sameklējusi 103 uzņēmumus, kas  profesionālo tehnikumu audzēkņiem nodrošinās darba vidē balstītās mācības. Uzņēmēji par to ne tikai saņems atlīdzību no Eiropas Savienības fonda, bet ar šo programmu cer mazināt tehnisko speciālistu trūkumu dažādās nozarēs.

Lai turpmākajos septiņos gados uzņēmumos praktiski apmācītu profesijā 11 tūkstošus  skolēnu, Eiropas Savienība piešķīrusi 18,7 miljonus eiro, bet valsts – 3,3 miljoni. Paralēli notiek kampaņa, lai pamatskolēnus vispār motivētu pieteikties mācībām profesionālajos tehnikumos. 22 profesionālie tehnikumi šobrīd pieredz pamatīgu naudas injekciju.

Jaunajā projektā iecerēts vēl vairāk palielināt jauniešu nodarbinātību, jo līdz šim pēc prakses uzņēmumos no katriem 10 audzēkņiem pastāvīgā darbā turpat palikuši tikai trīs.

Lai arī tehnikumu mācību programmu reformēšanas dēļ audzēkņiem būtiski pieaugs uzņēmumos darba vietās pavadītais laiks, tomēr skolēniem vienalga būs jāapgūst arī visi tie priekšmeti, ko citi vienaudži vidusskolās un beigās arī vēl jākārto centralizētie eksāmeni.

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Kad ārā ir tik karsti cik Meksikā, ir jāēd tako, un Linda no ”Gatavo 3” ir sagatavojusi tam recepti. Šis ēdiens būs lielisks ne tikai paša vēderam, bet arī atsvaidzinās tavu cienasta piedāvājumu viesiem ballītē.

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Ik nedēļu Tele2 ”Gudrajā mājā” viesojas kāda savā profesijā panākumus guvusi persona. Šoreiz meža biezoknī Gustavu Terzenu apciemoja interjera dizainere, ”Amerikas Arhitektūras balvas 2017″ ieguvēja Santa Meikulāne. Dizainere uzskata, ka tehnoloģijas palīdz ērtāk apieties ar dažādām lietām, tāpēc labprāt apskatīja ”Gudro māju”, lai redzētu, ko no piedāvātajām funkcijām vēlētos iegādāties savai mājvietai.

Lasi vēl