Reemigrējušo latviešu bērniem valsts valodas nodarbības netiek nodrošinātas

1 komentārs
Reemigrējušo latviešu bērniem valsts valodas nodarbības netiek nodrošinātas
Foto: F64

Visticamāk, mēs visi gribētu, lai uz ārzemēm peļņā aizbraukušie latvieši kādreiz atgrieztos mājās. Taču iedzīvoties Latvijā vairs nemaz nav viegli. Ilgi svešumā dzīvojušajiem bērniem mācības latviešu valodā sagādā grūtības. Un kaut pirms dažiem gadiem tapušais reemigrācijas plāns solīja papildu latviešu valodas nodarbības šādiem bērniem, TV3 Ziņas pārliecinājās, ka praksē tas nedarbojas, jo ir iestrēdzis skolu birokrātijas sistēmā.

Pirms diviem gadiem valdība apstiprināja reemigrācijas plānu. Politiķi un amatpersonas labprāt masu medijiem klāstīja, kā plānots uz dzimteni atvilināt aizbraukušos tautiešus.

Desmitgadīgais Henrijs vairākus gadus ar saviem vecākiem dzīvoja Vācijā un mācījās vienā no Minhenes skolām. Šopavasar tēvs atgriezās dzimtenē, un vecāki nolēma puiku iekārtot skolā Rīgā. Mamma Zane, kura vēl turpina strādāt Vācijā, stāsta, ka Natālijas Draudziņas vidusskolā bija pretimnākoši skolotāji un 1. septembrī uzņēma Henriju 3. klasē. Viņa lūdza nodrošināt dēlam papildu latviešu valodas nodarbības, kā tas solīts reemigrācijas plānā, taču saņēmusi atteikumu.

Izglītības ministrijā akcentē, – skolām ir jāpalīdz reemigrējušiem bērniem. Pamatizglītības standarts paredz, ka mācību iestādēm, izmantojot pieejamos finanšu resursus, ir jāpiedāvā papildu nodarbības latviešu valodā, latviešu kultūrā, sociālajās zinībās, vēsturē. Natālijas Draudziņas vidusskolas direktors gan pauž izbrīnu par šādu valsts attieksmi.

Tikmēr Rīgas domē atklāj, ka pašvaldība finansē papildu divas nodarbības nedēļā reemigrējušajiem bērniem latviešu valodas apguvei. Tāpēc ir aktuāls jautājums, kāpēc skolā šo iespēju neizmanto.

Pēdējo dienu laikā Henrija gadījumā ir parādījušies pozitīvi jaunumi. Ar bērnu jau strādā speciālais pedagogs un bijusi konsultācija pie logopēda. Skolā arī sola, ka drīzumā būs nodrošinātas papildu latviešu valodas nodarbības. Tikmēr Henrija mammai ir pazīstami vēl vairāki vecāki, kas sūdzējušies par līdzīgām problēmām vairākās citās skolās. Izglītības ministrijā nav apkopota statistika, cik šogad un cik vispār reemigrējušo bērnu mācās Latvijas skolās.

Skaties video!