Rasnačs grib ieviest publisku pedofilu reģistru; eksperti baidās, ka viņus vienkārši “nolinčos”

2 komentāri
Rasnačs grib ieviest publisku pedofilu reģistru; eksperti baidās, ka viņus vienkārši “nolinčos”
Foto: Flickr / Alyssa L. Miller

Publiski pedofilu reģistri nodara vairāk ļauna nekā laba, savukārt ķīmiskā kastrācija ir noderīga, bet ļoti dārga. Tās ir galvenās atziņas, ar kurām nācis klajā ASV pētnieks Robins Vilsons, kurš šobrīd konsultē mūsu valsti par to, kā labāk cīnīties ar dzimumnoziedzību. Eksperta viedoklis politiķiem gan nav saistošs, un februārī, kad valdība par šiem jauninājumiem lems, tieslietu ministrs sola uzstāt uz publisku pedofilu reģistru.

95% seksa noziegumu pastrādā vīrieši, pārsvarā tādi, kuriem pašiem bijusi ļoti smaga bērnība. Tomēr atkārtotus noziegumus pastrādā daudzkārt mazāks skaits, nekā varētu šķist – labi ja katrs desmitais noziedznieks – šādus datus ASV ekspertam Robinam Vilsonam snieguši pētījumi 30 gadu garumā.

Viņš šobrīd konsultē Valsts probācijas dienestu par to, vai Latvijā nepieciešams pedofilu reģistrs vai ķīmiskā kastrācija. Tomēr eksperta secinājumi ir visai pārsteidzoši. Pēc vairāku desmitu valstu pieredzes apkopošanas, viņš norāda – ja tie ir publiski pieejami, pedofilu reģistri nodara vairāk posta, nekā laba.

“Uzdodiet sev jautājumu – ko ierindas pilsonis iesāks ar informāciju, ko ieguvis no šāda reģistra? ASV ir bijuši arī traģiski gadījumi, piemēram, linča tiesa. Es neesmu publisku reģistru liels atbalstītājs. Manuprāt, tie nesasniedz to, uz ko mēs ceram, tikai rada mānīgu drošības sajūtu,” teic Vilsons.

Pozitīvāk noskaņots eksperts ir pret ķīmisko kastrāciju jeb testosteronu samazinošu medikamentu kursu, kas apvienots ar psihiatra uzraudzību. Tā būtu lietojama gadījumos, kad ir ļoti liels risks, ka varmāka varētu kādam uzbrukt atkal.

Vienīgā problēma, ka ķīmiskā kastrācija ir ārkārtīgi dārga – tā mēnesī izmaksā 3000 eiro jeb simtkārt dārgāk nekā vienkārša probācijas uzraudzība. Eksperta secinājumi mūsu valstij gan nebūs saistoši. Piemēram, attiecībā uz pedofilu reģistru Tieslietu ministrijas nostāja ir, ka jābūt lielākai atklātībai.

Valdībai konceptuāls lēmums par pedofilu reģistra un ķīmiskās kastrācijas ieviešanu būs jāpieņem jau nākamā gada februārī.

Video