RAKUS sākusi Covid-19 pacientu uzņemšanu Tuberkulozes slimību centrā

5 komentāri

Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca (RAKUS) svētdien sākusi uzņemt Covid-19 pacientus Tuberkulozes un plaušu slimību centrā gultu deficīta un pārslodzes dēļ Latvijas Infektoloģijas centrā, vēsta TV3 Ziņas.

No kopumā 171 stacionētā Covid-19 pacienta Latvijas Infektoloģijas centrā, kas ir viens no RAKUS stacionāriem, patlaban ārstējas 81 pacients. Ņemot vērā, ka tajā Covid-19 gultas pildās visātrāk, kopš svētdienas saslimušos nogādā arī Tuberkulozes slimību centrā, kurā no 53 tajā pieejamām gultasvietām patlaban ir aizņemtas jau 23.

Lasi vēl: Ja Covid-19 situācija neuzlabosies, mēneša laikā veselības aprūpes sistēma var piedzīvot kolapsu, brīdina Cipule

RAKUS valdes loceklis, Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikas vadītājs Aleksejs Višņakovs norādīja, ka, parādoties potenciālam gultu deficītam un personāla pārslodzei infektoloģijas centrā, no svētdienas uzsākta Covid-19 pozitīvo pacientu ārstēšana Tuberkulozes slimību centrā, kurā ir līdzvērtīgas iespējas nodrošināt nepieciešamo terapiju. “Tur mums patlaban ir 53 gultas, ieskaitot piecas reanimācijas gultas, kas šobrīd liekas pietiekami,” viņš sacīja.

Liela noslodze patlaban ir arī reģionos. Vienlaikus esošā situācija ir liels izaicinājums personālam – Vidzemes slimnīcā Valmierā saslimuši 14 darbinieki.

“Mums ir 20 pacienti, nodaļas kapacitāte ir 24 gultas. Ja būs vajadzība, esam izstrādājuši plānu B, lai mēs varam ārstēt cita profila nodaļā. Mums liels izaicinājums ir personāls. Patlaban mums ir 16 vai 14, kas ir saslimuši. Tie, kas ir izolācijā, – tieši medicīnas personāls,” teica Vidzemes slimnīcas valdes priekšsēdētājs Uģis Muskovs.

Ārstniecības iestāžu vadītāji aicina amatpersonas palielināt testēšanas iespējas un padarīt ātrāku to apstrādi. Citādi atsevišķos gadījumos pacientiem plānveida operācijas jāgaida pat vairāk nekā 10 stundas.

“Bērnu slimnīcas gadījumā būtu aktualitāte veikt šos testus uz vietas. Pavisam nesens gadījums no vakardienas, kur Bērnu slimnīcā ar lauztu roku iestājās piecos, un tas viss cikls līdz atbildei – caur “Gulbja laboratoriju” – aizņēma 13 stundas. Tas nozīmē, ka viņš gaidīja operāciju. Tā gan bija tāda operācija, kurā varēja, nosacīti, gaidīt. Tomēr būtu jaukāk, ja tas tā nebūtu noticis,” pauda Bērnu klīniskās universitātes valdes priekšsēdētājs Valts Ābols.

Mediķi vienlaikus aicina strauji mazināt riskus, kas saistīts ar individuālajiem aizsardzības līdzekļiem. Piemēram, RAKUS jau ir saņēmusi atteikumus par to piegādi vai arī potenciālie piegādātāji tos piedāvā par neadekvāti augstām cenām.

“Mēs esam saņēmuši atteikumus no daudziem piegādātājiem. Bet tie piegādātāji, kuri ir joprojām gatavi piegādāt, – piedāvā to par neadekvātām cenām, izmantojot tirgū esošo lielo deficītu. (..) Uz plūsmu mēs rēķinām visas pozīcijas, izņemot vienreiz lietojamos cimdus. Tie mums ir uz mēnesi. Bet, ja turpināsies tikpat intensīvs darbs, mēs varam nonākt pie kārtējā deficīta,” pauda RAKUS valdes loceklis.

Turklāt uz novembrī gaidāmo “lielo valsts iepirkumu” piegādātāji nepiesakās, jo rēķinās, ka nespēs piegādāt to, kas prasīts. Iepriekš TV3 Ziņas jau vēstīja, ka tas tiek plānots novembrī un aizsardzības līdzekļus varētu saņemt decembra vidū.