RAKUS: “Lokdauns” ieviests pēdējā mirklī, lai paglābtu veselības aprūpes sistēmu no sabrukšanas

8 komentāri

Ierobežojumi būs jāievēro mums visiem, un visi mēs ceram uz saslimstības samazināšanos, taču visvairāk to gaida mediķi slimnīcās. 19. oktobra rītā TV3 raidījumā “900 sekundes” Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) valdes priekšsēdētājs Imants Paeglīts atklāja, kāda ir situācija slimnīcā.

Vakar, 18. oktobrī, pieņemto lēmumu no ceturtdienas, 21. oktobra, uz četrām nedēļām jeb līdz 15. novembrim Latvijā izsludināt īpaši stingrus Covid-19 ierobežojumus jeb stingro ”lokdaunu” RAKUS valdes priekšsēdētājs Imants Paeglītis vērtē kā atbilstošus un tādus, kas paglābs Latvijas veselības sistēmu no pilnīgas sabrukšanas.

Šobrīd RAKUS ārstējas 300 pacientu, no kuriem aptuveni 50 atrodas intensīvās terapijas nodaļā:  “Šobrīd gultu noslodze ir virs 90%, bet šajā nedēļā, ierobežojot citu pakalpojumu sniegšanu, mēs spēsim gultu skaitu Covid-19 pacientiem palielināt. Iespēju robeža tiks izsmelta šīs nedēļas beigās. Un tas nozīmē, ka nākamajā nedēļā mums nāksies vēl vairāk ierobežot neatliekamos pakalpojumus un ierobežot plānveida pakalpojumus onkoloģijas pacientiem un varbūt pilnībā pārtraukt ambulatoros pakalpojumus.”

Paeglītis skaidro, ka infekcijas profila gultas līdz šim šādā apjomā Latvijā nav bijušas. Jo vairāk tiek atvērtas Covid-19 gultas, jo mazāk paliek gultu un iespēju ārstēt citus pacientus.

Viņš norāda, ka personāla saslimstība ar Covid-19 slimnīcā ir samazinājusies desmit reizes kopš pagājušā gada: “Mums slimnīcā vakcinēti ir gandrīz 95%, un mēs redzam, cik laba ietekme ir no šīs visaptverošās vakcinācijas.”

Veselības ministrs Daniels Pavļuts minēja, ka šobrīd slimnīcās ārstējas 1114 cilvēku, bet robeža ir noteikta 1500. Paeglītis norāda, ka tā ir robeža, pie kuras ir jāsāk pacientu šķirošana: “Tas nozīmē, ka ne tikai vecākiem cilvēkiem nebūs iespēju sniegt neatliekamo palīdzību, bet jebkurš no mums var nonākt šādā situācijā. Var notikt kāds negadījums, un, ja mums būs jāsāk šķirot pacienti, tad konsilijs lems, kuram pacientam mēs efektīvāk un ātrāk spējam sniegt palīdzību.”

8 komentāri