Rakstnieki un režisori pievēršas autisma tēmai

0 Komentāru

Par autisma tēmu savos darbos runā arī rakstnieki un režisori. Cilvēki ar autiskā spektra traucējumiem kļūst par romānu, filmu un lugu galvenajiem varoņiem.

Nacionālajā teātrī kupli apmeklēta ir izrāde “Savāds atgadījums ar suni naktī” – tā stāsta par īpašu zēnu.

Kristofers ir 15 gadus vecs puika, kuram ir autiskā spektra traucējumi. Vienu nakti viņš atrod nogalinātu kaimiņu suni un nolemj atklāt, kurš ir slepkava. Tas, kā viņš to dara, ik pa laikam liek skatītājiem iesmieties.

Kristofers visu uztver burtiski. Piemēram, tādi aforismi, kā ”kur tas suns ir aprakts”, viņa ieskatā vienkārši ir meli.

Citāda pusaudža loma aktierim Kārlim Krūmiņam prasīja veikt pamatīgu izpēti.

Kārlis Krūmiņš
Aktieris

Es kā cilvēks, kuram empātija ir ļoti pazīstama un tuva lieta, un es varu spēlēt kādu, kuram šī lieta ir tik distancēta – man tas šķiet ārkārtīgi interesanti. Es ļoti ar tādu cieņu un mīlestību izturos pret šo lomu.

Pavisam smagi aktiera ieskatā klājās Kristofera tēvam, kurš nevar sagaidīt mīlestības apliecinājumus no dēla, bet pats, – nevar viņam pat pieskarties.

Kristoferam ļoti labi padodas matemātika, un viņš zin visas pasaules valstis un to galvaspilsētas no galvas, kā arī aizraujas ar kosmosa tēmu.

Saimona Stīvensa luga “Savādais atgadījums ar suni naktī”, kas ir uzrakstīta pēc Maikla Hedona romāna, tiek iestudēta uz daudzām skatuvēm.

Valters Sīlis
Režisors

Mākslinieku uzdevums vienmēr tad iet tajos jautājumos, kuri nav ikdienas sarunā. Kuri nav. Un ja mēs to darīsim, tad jau arī cilvēki pieņems. Vienkārši diezgan bieži tā ir nezināšana. Un tad nezināšana pārvēršas īstā neiejūtībā. Bet to jau var mainīt.

Nacionālajā teātri luga “Savādais atgadījums ar suni naktī” tiek rādīta jau deviņus mēnešus. Un katrā izrādē zāle gandrīz pilna.
Lita
Mamma

Man ir skolnieks, un man likās, ka būtu interesanti, ja viņš varētu ieraudzīt to, ka bērni var būt atšķirīgi. Ka cilvēki var būt atšķirīgi. Pieņemt un saprast to. Padomāt par to.

Alīna
Studente

Es vispār mācos Dānijā, un tur ir ļoti daudz cilvēku, kas ir garīgi savādāk attīstījušies. Un viņiem ir pilnīgi tas pats īstenībā izglītības iespēju veids kā parastiem cilvēkiem.

Skolēni uz izrādi brauc klasēm. Viņi pēc redzētā saka, ka būtu gatavi pieņemt autisku puisi savā kolektīvā.

Regīna Eikmane
Skolotāja

Es domāju ka ir vērts paskatīties uz citādi domājošiem.

Vanesa
Skolniece

Viņš nav īsti atšķirīgāks par mums pašiem. Varbūt ir dažas lietas, kas ir atšķirīgas, bet es domāju, ka jebkurš to varētu pieņemt.

Valters
Skolēns

Es arī pieņemtu. Jo visi mēs esam dažādi, un mums ir jāsamierinās ar cita plusiem vai mīnusiem. Labāk jau protams ka plusiem.

Autiski cilvēki tiek attēloti arī televīzijas un kinofilmās, – var pieminēt kaut vai godalgoto Barija Levinsona filmu “Lietus cilvēks” vai populāro seriālu “Labais ārsts”.  LNT Ziņas saņēma arī vēstuli no kādas 34 gadus vecas sievietes, kura autisma spektra traucējumus atklāja pateicoties seriālam  “Bērni un vecāki”. Viņa sapratusi, ka viņas uzvedība un sajūtas ļoti līdzinās kādam seriāla varonim, kuram bija Aspergera sindroms.

0 Komentāru