Radīta izrāde, kas ļauj iejusties VDK darbinieka lomā, noklausoties sarunas

0 Komentāru

Ierobežojumu laikā attālinātās izrādes kļūst arvien interesantākas, – to noteikti var teikt par “Dirty Deal teatro” režisora Valtera Sīļa radīto interaktīvo klausāmizrādi ar nosaukumu ”Noklausies”.

Nokļūstot izrādē, ir jāiejūtas pagājušā gadsimta astoņdesmito gadu nogales Valsts drošības komitejas (VDK) darbinieka lomā, kuram ir uzdevums noklausīties līdzpilsoņu tālruņa sarunas.

Internetā pieejamā interaktīvā izrāde sākas ar uzdevuma iepazīšanu. Ir 1987. gada 31. decembris, un neatkarīgi no Jaungada sagaidīšanas svinībām ir jādodas uz ”Stūra māju”. Tur Ļeņina un Engelsa ielas stūra ēkā pēc sarunas ar priekšnieku Jansonu jāķeras klāt telefonsarunu noklausīšanai.

Aktrise Inga Tropa-Fišere spēlēja un ierunāja Maijas Lejnieces lomu, kura ir ieinteresējusi VDK. Aktrise norāda, ka viņas atveidotā Maija gadumijā pa tālruni risina nozudušās meitas meklēšanas pasākumus.

“Bija izmisīga meklēšana, bērna meklēšana, pieauguša bērna meklēšana. Ir Jaungada nakts, un kur tad viņš ir palicis? Kā jau ar jauniem cilvēkiem gadās ir konflikta situācijas, kuras ir samilzušas,” stāsta Tropa.

Taču Maijai Leijniecei ir arī ko slēpt, un viņa nav vienīgā, kas tajā naktī risina jautājumus pa tālruni.

“Tev ir uzdots klausīties vienu, bet tu vari pārkāpt šos noteikumus, klausīties vēl kaut ko,” izrādes režisors Valters Sīlis uzsver, ka izrāde ir interaktīva. Iejušanās VDK darbinieka ādā nav pasīva klausīšanās. Šo izrādi var raksturot kā radiolugas un datorspēles krustojumu.

“Ieslēdzas dažbrīd vairāk sarunu, nekā tu spēj noklausīties, un tev gandrīz kā tādā datorspēlē jāveic savas izvēles. Tā veidojas stāsts, kuru tu dzirdi. Kam tu izvēlies sekot līdzi?” stāsta Sīlis.

Izrādes režisors norāda, ka sākotnēji bija neskaidra vēlme radīt tā dēvēto attālināto izrādi. Tomēr negribējās vienkārši pasniegt aktieru ierunātus tekstus, un radās ideja par noklausīšanās izrādi, kuras galvenais varonis ir slepenpolicists.

Režisors un arī aktrise norāda, lai arī izrādē ir runa par aizvadīto gadsimtu, citādu valsti tomēr, mūsdienās jautājums par noklausīšanos, izsekošanu nav mazāk aktuāls.

Izrādē piedalās “Dirty Deal teatro” aktieri, un tās veidošanai ir piesaistīti, protams, skaņu režisors, programmētājs un grafiskais dizainers.

0 Komentāru