Radies haoss ar slimo mežacūku pārvietošanu

1 komentārs

Āfrikas cūku mēris (ĀCM) neatkāpjas, taču Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) slimās mežacūkas vairs nevāks un neiznīcinās. Ierēdņiem dažādi interpretējot normatīvos aktus, šobrīd radies haoss slimo cūku likvidēšanā, trešdien vēstīja raidījums “LNT Ziņas”.

Līdz šim jebkuru inficēto mežacūku – vai tā ir mežā vai jau pie mednieka mājās nomedīta – PVD paņēma un nogādāja konteinerī utilizēšanai. Taču šonedēļ PVD informējis medniekus, ka vairs nevedīs cūku līķus. Tas tādēļ, ka Latvijā dažādas institūcijas dažādi interpretē Eiropas valstu līgumu par bīstamo kravu starptautiskajiem pārvadājumiem. “Sākums visam bija, kad veicām ĀCM apkarošanu AS “Latgales bekons” saimniecībā. Tika apturētas divas mašīnas ar cūku līķiem un sākta administratīvā lietvedība par bīstamo kravu starptautiskā līguma pārkāpumiem,” skaidro PVD ģenerāldirektors Māris Balodis.

Starpvalstu līgums paredz, ka dzīvnieku blakusproduktus, kuri satur vai var saturēt slimību ierosinātājus, tai skaitā, ĀCM, jāpārvadā sertificētā autotransportā, un to var darīt speciāli apmācītas personas. PVD tādu resursu nav, tam būtu nepieciešams vismaz pusmiljons eiro. Lai gan notikumi ar kravu aizturēšanu norisinājās pērn vasarā, tikai šogad martā PVD un Balodim kā vadītājam par notikušo noformēts administratīvā pārkāpuma protokols. Pēc šī pavērsiena sekojis PVD lēmums. “Tāpēc dotajā brīdī mēs kā dienests vairs nepārvadāsim šādus inficētus dzīvniekus ne meža, ne mājas cūkas, kamēr šis jautājums netiks atrisināts,” sacīja PVD vadītājs.

Mednieki aicināti nomedītās meža cūkas, kurām laboratoriski apstiprināts ĀCM, aprakt vai sadedzināt. Viņi gan par notikušo ir neizpratnē, ierēdņi rīkojoties neadekvāti un sagraujot labi darbojošos sistēmu, ko ieviesa pēc tam, kad 2014. gadā valstī uzliesmoja ĀCM. “Tagad Latvija tiek uztaisīta par tādu infekcijas perēkli, jo inficētās cūkas neizvācot no meža, mēs radam papildu risku. Tas jau apdraud lauksaimniekus un visu cūkkopības nozari,” saka Latvijas Mednieku asociācijas valdes priekšsēdētājs Haralds Barviks. Turklāt arī mednieki izvairās no slimajiem dzīvniekiem. “Šobrīd mēs viņas nedrīkstam kustināt. Katrs, kurš paņem šo potenciāli bīstamo cūku, ir noziedznieks, jau pārkāpējs. Pārkāpis kaut kādus mistiskus normatīvos aktus, kurus nepiemēro neviena Eiropas valsts iekšienē, tas attiecas uz starptautiskiem pārvadājumiem. Šī norma attiecas uz vīrusu tīrkultūru, uz baktēriju tīrkultūru pārvadāšanu.”

Arī PVD nesaprot, kā šos normatīvos aktus var attiecināt uz dabīgi inficētiem dzīvnieku līķiem, pie tam teritorijās, kur slimība atrodas jau vairākus gadus. “Mēs to sapratām, ka tie ir konkrēti iepakoti laboratorijas materiāli, ko nosūta no vienas valsts citai,” bilst Balodis. Līdzīgu viedokli pauž Barviks :”Iespējams potenciāls ir jebkurš cilvēks, kurš var saslimt ar hepatītu. Tātad jebkurš no mums ir jāiepako maisā, jāiebāž hermētiskā kastē un tad varam pārvietoties.”

Lai situāciju glābtu, Zemkopības ministrija (ZM) izstrādājusi grozījumu projektu Bīstamo kravu aprites likumā, kurus nākamnedēļ skatīs valdība. “Skaidri tiek novērsta jebkāda normu interpretācija un tiek noteikts, ka šis likums neattiecas uz dzīvnieku izcelsmes infekciozām vielām, kuras tiek pārvadātas Latvijas teritorijā brīžos, kad notiek valsts uzraudzībā un kontrolē esošu dzīvnieku infekcijas slimību ierobežošanas pasākumu veikšana,” grozījumu būtību skaidro Zemkopības ministrijas pārstāve Antra Biņķe. Turklāt ZM kā kompetentā iestāde par dzīvnieku infekcijas slimību apriti valstī ir izbrīnīta, ka tai kāju priekšā pielikusi Satiksmes ministrija.

1 komentārs