PVO pārstāvis: Četri no pieciem jaunā koronavīrusa pacientiem ir ar viegliem simptomiem

0 Komentāru
PVO pārstāvis: Četri no pieciem jaunā koronavīrusa pacientiem ir ar viegliem simptomiem
ZUMAPRESS/SCANPIX

Četri no pieciem jaunā koronavīrusa “Covid-19” pacientiem ir ar viegliem simptomiem, trešdien preses konferencē akcentēja Pasaules Veselības organizācijas (PVO) Eiropas reģionālais direktors Hanss Klūge.

Pēc viņa teiktā, kopumā ap 5% pacientu nepieciešams kritisks atbalsts kā skābeklis un mākslīgā plaušu ventilācija.

Viņš skaidroja, ka mirstība no jaunā vīrusa šobrīd ir aptuveni 2% – galvenokārt tie ir cilvēki vecāki par 65 gadiem ar novājinātu imunitāti un citām slimībām.

Latvijas Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC) uzsver, ka, tāpat kā no citām elpceļu slimībām, jauno koronavīrusu ārstējot, cilvēks var pilnībā atveseļoties. Tas gan ne vienmēr attiecas uz riska grupas pacientiem, piemēram, gados veciem cilvēkiem, cilvēkiem ar novājinātu imunitāti, cilvēkiem ar hroniskās slimībām un citiem, jo šajā gadījumā slimības simptomi var būt netipiski un sekas nopietnākas, tostarp, vīruss var izraisīt pacienta nāvi, skaidro centrā.

Pacientiem var būt viegla, vidēji smaga vai smaga slimība, tostarp smaga pneimonija, akūts respiratorā distresa sindroms, sepse un septisks šoks, norāda centrā.

SPKC arī uzsver, ka pašlaik šai slimībai nav īpašas ārstēšanas un vakcīnas, tāpēc klīniskā pieeja ir simptomātiska, proti, tiek ārstēti slimības simptomi, pamatojoties uz konkrētā pacienta stāvokli. “Turklāt ļoti efektīva var būt uzturošā aprūpe inficētām personām, piemēram, uzturošā terapija un uzraudzība – skābekļa terapija, šķidruma vadīšana vai pretvīrusu līdzekļi,” skaidro speciālisti.

Uz jautājumu, vai sejas maskas pasargā no “Covid-19” infekcijas, SPKC atbild, sakot, ka veseliem iedzīvotājiem nav nepieciešams izmantot sejas maskas, jo tās nepasargā no iespējamā inficēšanās riska. Masku lietošana var palīdzēt mazināt vīrusa izplatīšanu tiem cilvēkiem, kuri jau ir slimi – klepo, šķauda un tamlīdzīgi – un kuriem jāpārvietojas sabiedriskās vietās.

Savukārt vaicāti, vai pret šo vīrusu rodas imunitāte, SKPC speciālisti norāda, ka informācija par jauno koronavīrusu šobrīd nav pilnīga. “Lai novērtētu imunitātes noturīgumu pret šo vīrusu, nepieciešami seroloģiski pētījumi, kas ietver saslimušo pacientu slimības gaitas analīzi un virkni analīžu veikšanu. Šādi pētījumi noteikti tiek veikti, taču šobrīd nav pieejamas publikācijas par imunitātes izveidi un tās noturīgumu pret šo vīrusu,” skaidro centrā.

SKPC atgādina, ka vīrusa pazīmēs ir, piemēram, drudzis, klepus, apgrūtināta elpošana.

Savukārt vīrusa profilakses pasākumi ir līdzīgi kā citām akūtām augšējo elpceļu infekcijām. Speciālisti iesaka bieži mazgāt rokas, īpaši pēc kontakta ar slimiem cilvēkiem vai viņu apkārtējo vidi, klepojot un šķaudot, izmantot vienreiz lietojamās salvetes un pēc tam nomazgāt rokas.

0 Komentāru