PVO mudina Latvijas veselības aprūpes sistēmu padarīt efektīvāku

0 Komentāru

Rīgā ieradies Pasaules Veselības organizācijas (PVO) Eiropas reģionālais direktors. Viņš mudina Latviju ne vien vairāk līdzekļus atvēlēt nozarei, bet arī pašu sistēmu padarīt efektīvāku. Tāpat Latviju kritizē par to, ka pacientiem par veselības aprūpi pārāk daudz nākas piemaksāt no savas kabatas.

Ik reizi, kā PVO pārstāvji viesojas Latvijā, tiek norādīts uz faktu, ka no kopējā valsts budžeta nauda veselības aprūpei procentuāli netiek atvēlēta pietiekamā līmenī. PVO uzsver, ka minimālais slieksnis, kas veselības aprūpei būtu jāatvēl  – ir 12 %, lai gan arī tas aizvien būtu zem citu Eiropas Savienības valstu vidusmēra, kur no kopējiem budžeta tēriņiem veselībai tiek 14%, bet Latvijā šobrīd tie ir vien 10%. Neizpalika arī atgādinājums, jo veselāka sabiedrība, jo turīgāka valsts.

“Valstu ekonomikas no tā, beigu beigās, ir ieguvējas, īpaši tādās sabiedrībās, kas noveco – un tā tas ir visur Eiropā. Pēc iespējas ilgāk iedzīvotājus uzturēt pie labas veselības nozīmē, ka darbaspēks ir vesels. Un tas nozīmē – cilvēki mazāk kavēs darbu. Un tam ir liela ietekme uz ekonomiku,” saka PVO Eiropas reģionālais direktors Hans Klūge.

Vienlaikus Klūge norāda, –  tikai naudas iepludināšana nesakārotā, necaurredzamā un smagnējā sistēmā pati par sevi ievērojamus uzlabojumus nedos. Viņš akcentē, ka nozare jāpadara efektīvāka, labāk organizējot darbu visos veselības aprūpes slāņos un tos vairāk sasaistot.

“Vienmēr ir veids, kā optimizēt pakalpojumu izmantošanu slimnīcās un stiprināt saikni starp primāro veselības aprūpi un slimnīcām. Katrai valstij būtu jāraugās uz savu veselības aprūpes un sistēmu un jāmeklē veidi, kā strādāt ar lielāku efektivitāti,” norāda Klūge.

Veselības ministrija piekrīt ekspertu secinājumiem un norāda, ka šobrīd, piemēram, kopā ar veselības inspekciju slimnīcās tiek pārskatīti diennakts dežūru grafiki.

“Jautājums par to, vai tiešām kādā konkrētā iestādē ir pieciem speciālistiem jādežurē diennakti? Tādēļ mēs vērtējam viņu noslodzi, tieši runājot par nakts laiku, vai tiešām ir jāsaglabā, ka pieci speciālisti dežurē naktīs, nebūt nepasakot, ka tur samazināsies pieejamība, bet samazinot intensitāti nakts laikā. Jo speciālistu izmaksas ir visdārgākās,” bilst Veselības ministrijas valsts sekretāre Daina Mūrmane-Umbraško.

Savukārt uzslavas Latvija saņēma par to, ka atteikusies no idejas par diviem veselības aprūpes groziem, kas būtiski palielinātu nevienlīdzību turīgo un trūcīgo cilvēku starpā. Tomēr Latvija ir starp tām valstīm, kur pacientiem par veselības aprūpi no savas kabatas nākas maksāt pārāk daudz, un tas rada izteiktu nevienlīdzību veselības aprūpes pakalpojumu pieejamībā.

0 Komentāru