PVO dod zaļo gaismu “AstraZeneca” vakcīnu lietošanai visiem pieaugušajiem

3 komentāri
PVO dod zaļo gaismu “AstraZeneca” vakcīnu lietošanai visiem pieaugušajiem
REUTERS / SCANPIX

Nesenāk Eiropas Savienībā apstiprinātā “AstraZeneca” ražotā vakcīna patlaban radījusi arī visvairāk dalītu viedokļu par tās efektivitāti dažādās situācijās, taču Pasaules Veselības organizācija nākusi klajā ar savu izvērtējumu, kurā rekomendē izmantot vakcīnu teju visās situācijās, vēsta TV3 ziņu raidījums “900 sekundes”.

No vakcīnas lietošanas valstis vairās divos sektoros – tās iedarbīgumu pēc potēšanas senioriem, kā arī efektivitāti cīņā pret agresīvākiem vīrusa variantiem, piemēram, Dienvidāfrikā atklātais. PVO ekspertu panelis gan šīs bažas šķietami noraidījis, uzsverot, ka šāda vakcīna ir labāka kā nekādu. Tāpat arī organizācija rekomendē nenoteikt lietošanas vecuma griestus.

Lasi vēl: Dienvidāfrika uz laiku aptur ”AstraZeneca” vakcīnas lietošanu

‘”Pat ja vakcīnai mazinās iedarbība, nav iemesla to nerekomendēt arī tajās valstīs, kurās atklāti jauni vīrusa varianti. Mēs arī iesakām vakcīnu lietot cilvēkiem no 18 gadu vecuma un bez vecuma limita. Tas nozīmē, ka cilvēki, kas vecāki par 65 gadiem, var lietot šo vakcīnu,” uzsver PVO ekspertu grupas pārstāvis Alehandro Kravioto.

Iepazīsties arī ar šo informāciju: Kā darbojas ”AstraZeneca” un Oksfordas universitātes zinātnieku izstrādātā Covid-19 vakcīna?

Dienvidāfrikas Republika iepriekš mainīja vēlmi vakcīnu pielietot pēc sliktiem rezultātiem testos cīņā pret valstī atklāto vīrusa variantu. Atbildīgās iestādes tur spērušas neparastu soli – “AstraZeneca” vietā jau no nākamās nedēļas tiks izmantotas vēl nevienā valstī neapstiprinātās “Johnson&Johnson” vakcīnas.

Āfrikas Veselības pētījumu institūta direktors Vilems Hanekoms

“Es piekrītu, ka “Johnson&Johnson” lietošana, vakcīnai neesot apstiprinātai, ir problēma. Tomēr tā tiks oficiāli lietota pētījuma statusā, un tad mēs pastiprināti sekosim līdzi vakcinētajiem. Neesmu vēl drošs, kā tas nākamnedēļ notiks, mums vēl jāzina detaļas. ”

Valsts veselības ministrija norāda, ka par “AstraZeneca” vakcīnu tiks veikti papildu pētījumi un tai vajadzētu atrast lietojumu, iespējams, šaurās cilvēku grupās. Laika gan nav daudz – Dienvidāfrikā atrodas pasūtītās miljons devas “AstraZeneca” vakcīnas ar derīguma termiņu līdz aprīļa beigām.

Lasi vēl: Latvijas eksperti ir pārliecināti par “Astra Zeneca” vakcīnas efektivitāti visās vecuma grupās

3 komentāri