PVD vēl vērtēs, vai pēc Covid-19 atklāšanas nepieciešams likvidēt ūdeles lielajā kažokaudzētavā Iecavā

0 Komentāru
PVD vēl vērtēs, vai pēc Covid-19 atklāšanas nepieciešams likvidēt ūdeles lielajā kažokaudzētavā Iecavā
IEVA LŪKA, LETA

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) “pēc ilgākas epidemioloģiskās izmeklēšanas un pilnākas informācijas apkopošanas” lems, kādu rīcību nepieciešams izvēlēties SIA “Baltic Devon Mink” kažokzvēru audzētavai, kur atklātas ar Covid-19 inficētas ūdeles, tostarp – vai ūdeles nepieciešams likvidēt, aģentūru LETA informēja PVD Veterinārās uzraudzības departamenta direktora vietnieks Edvīns Oļševskis.

PVD eksperts norādīja, ka patlaban Covid-19 izmeklēšana “Baltic Devon Mink” kažokzvēru audzētavā ir pašā sākuma stadijā, attiecīgi par iespējamiem scenārijiem, ko darīt ar ūdeļu fermu, tiks lemts vēlāk.

Pēc viņa sacītā, PVD attiecībā uz citām slimībām, piemēram, uz putnu grupu vai cūku mēri, ir skaidri protokoli, kā speciālistiem jārīkojas, savukārt attiecībā uz Covid-19 infekciju nav nekādu normatīvu par turpmāko rīcību infekcijas apkarošanai, jo tā ir cilvēku slimība, kas nonākusi pie ūdelēm.

Oļševskis skaidroja, ka PVD pieļauj trīs scenārijus, no kuriem viens tiks realizēts pēc epidemioloģiskās izmeklēšanas. Viens no scenārijiem paredz ūdeļu nogalināšanu un fermas likvidēšanu. Savukārt pārējie scenāriji nosaka stingru uzraudzību un regulāri ūdeļu monitoringu, testēšanu, slimās ūdeles izņemot no pārējo dzīvnieku pulka ārā. PVD eksperts atzīmēja, ka izkaušana ir ātrākais, bet drastiskākais scenārijs, kas “pretī prasīs nopietnas kompensācijas” uzņēmējam.

Oļševskis sacīja, ka PVD turpina epidemioloģisko izmeklēšanu un par turpmāko rīcību lems, kad dienests būs apkopojis pilnu informāciju.

Jautāts, vai kažokaudzētavas ūdeles nerada veselības riskus iedzīvotājiem, Oļševskis atzīmēja, ka PVD nevar izslēgt, ka cilvēki var saslimt ar Covid-19 no ūdelēm, ja vīruss cirkulē ūdeļu populācijā.

PVD eksperts sacīja, ka Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) ir sniedzis informāciju ūdeļu fermas darbiniekiem, kādi aizsardzības līdzekļi jālieto, lai pasargātu sevi no Covid-19 saslimšanas. Viņš uzsvēra, ka darbiniekiem jāievēro rūpīga aizsarglīdzekļu lietošana, ar ko vajadzētu pietikt pašaizsardzībai.

SPKC Komunikācijas nodaļas vadītāja Ilze Arāja aģentūrai LETA sacīja, ka kožokaudzētavas darbiniekiem ir noteikts Covid-19 skrīnings jeb testēšana, kas plānots nākamās nedēļas sākumā. Plašāka informācija par testu rezultātiem un saslimstību “Baltic Devon Mink” darbinieku vidū varētu būt zināma otrdien vai trešdien.

Jau ziņots, ka SIA “Baltic Devon Mink” kažokzvēru audzētavā Iecavas novadā deviņām mirušām ūdelēm konstatēta Covid-19 infekcija.
0 Komentāru