PVD trijos tējas paraugos konstatējis nedaudz paaugstinātu TMS daudzumu

0 Komentāru
PVD trijos tējas paraugos konstatējis nedaudz paaugstinātu TMS daudzumu
Attēlam ir ilustratīva nozīme. (PN/SCANPIX)

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) trijos no pieciem noņemtajiem tējas paraugiem konstatējis nedaudz paaugstinātu trimetilsulfonija katjonu (TMS) daudzumu, apliecināja dienestā.

Paaugstinātais TMS daudzums konstatēts “Ahmad Tea English Tea No. 1” ar derīguma termiņu līdz 2023. gada 4. oktobrim (partijas numurs FG20237), “Ahmad Tea English Breakfast” ar derīguma termiņu līdz 2023. gada 13. jūlijam (partijas numurs FG19614) un “Lipton Yellow Label” melnajai tējai ar dabīgu aromatizētāju, kuras derīguma termiņš beidzas 2023.gada janvārī (partija L1 029 2 G 620).

Tatjana Marčenkova, PVD Pārtikas izplatīšanas uzraudzības daļas vadītāja

“Tā kā TMS Eiropas Savienības normatīvajos aktos tiek traktēta kā atliekviela un trijos gadījumos tās daudzums tomēr ir pārsniegts, šo produktu partijas izplatīt nevarēs.”

Vienlaikus Marčenkova sacīja, ka PVD, saņemot informāciju no Latvijas patērētāju interešu aizstāvības asociācijas (LPIAA) par iespējamu paaugstinātu TMS daudzumu vairākās dažādu valstu izcelsmes tējās, veica visas nepieciešamās darbības, lai uz laiku līdz oficiāli noņemto paraugu laboratorisko izmeklējumu rezultātu saņemšanai apturētu to produktu partiju izplatīšanu, par kurām tika saņemta informācija.

Kā liecina Eiropas Komisijas Veselības un pārtikas nekaitīguma ģenerāldirektorāta skaidrojums – TMS tējā var veidoties gan dabiski, gan kaltējot, gan lietojot glifosātu, tāpēc PVD paņemtie tēju paraugi tika izmeklēti ne tikai uz TMS, bet arī uz glifosāta klātbūtni.

Kā norādīja Marčenkova, glifosāta daudzums ņemtajos paraugos nav pārsniegts. PVD pārstāve arī uzsvēra, ka līdz šim laboratoriski tējas tika testētas uz biežāk sastopamajām pesticīdu atliekvielām, taču, ņemot vērā iepriekš minēto, PVD turpmāk izlases veidā arī citas tējas laboratoriski testēs uz TMS.

LPIAA informēja, ka tā Eiropas Komisijas Patērētāju programmas 2014.-2020. gada ietvaros realizē projektu “Same as different”, kura mērķis ir veikt nepieciešamos testus, lai pārliecinātos vai identiski produkti kafijas un tējas maisiņos, ko pārdod Polijas, Lietuvas, Latvijas un Vācijas tirgū, ir vienādas kvalitātes.

Projekta partneris, Polijas Nacionālais dārzkopības pētniecības institūts laboratorijas pārbaudēs melnajai tējai maisiņos konstatēja TMS paaugstinātu līmeni, kura apjoms pārsniedza pieļaujamo līmeni un tas konstatēts “Apsara”, “Možums”, “Ahmad”, “Dilmah”, “Greenfield”, “Lipton”, “Ica”, “Yogi” melnās tējas paraugos, kuri tika iegādāti Latvijā.

0 Komentāru