PVD: Suņu bīstamības izvērtēšana nav efektīva

Pievienot komentāru

Šā brīža normatīvais regulējums attiecībā uz suņu bīstamības izvērtēšanu nav efektīvs, un tas ir jāatceļ, – tā uzskata Pārtikas un veterinārais dienests (PVD). Tā vietā ar daudz stingrāku bardzību jāvēršas pret dzīvnieka īpašnieku, kurš nav novērsis risku gan cilvēku, gan citu dzīvnieku veselībai.

Arī citviet Eiropā pastāvošais tiesiskais regulējums ir tieši vērsts uz dzīvnieka īpašnieku. Latvija ir retā vai pat vienīgā valsts, kur vērtē pašu suni.

Ik gadu PVD izvērtē vairāku desmitu suņu bīstamību. Tas tiek darīts, ja suns uzbrucis cilvēkam vai arī citam dzīvniekam.

Šogad pārbaudīti jau četri suņi un viens atzīts par bīstamu. Pērn uz agresiju testēts 21 suns un pieci atzīti par tādiem, kas rada apdraudējumu.

LNT Ziņās jau stāstīts par Dzintru Zaļakmeni, kura kaimiņu rotveilera jaukteņa uzbrukumu piedzīvoja divreiz, kad tas metās virsū viņas špicam, bet sieviete savu mīluli aizsargāja no nokošanas. Un tikai pēc otrā atgadījuma, kad sieviete nonāca slimnīcā ar saplosītu roku, kas nu viņai draud ar invaliditāti uz mūžu, valsts institūcijas ir gatavas izvērtēt kaimiņu suņa bīstamību, lai gan policijā viņa vērsās arī pēc pirmā incidenta gada sākumā un lieta nonāca arī PVD.

Lasi vēl: Rīgā nepieskatīts rotveilers uzbrūk sievietei un saplosa roku

PVD atzīst, – šā brīža normatīvais regulējums izrādījies neefektīvs, jo administratīvais process par suņa bīstamības izvērtēšanu ir ilglaicīgs un smagnējs. Garākais process norisinājies septiņus gadus, jo strīds nonāca tiesā. Tā beigas nesagaidīja arī pats agresijā vainotais suns. Nomira.

Agresīvo dzīvnieku īpašnieki nav ieinteresēti sadarboties un apzināti procesu vilcinot. Lai arī par to paredzēta administratīvā atbildība, soda naudas viņiem nav šķērslis. Turklāt PVD atklāj, ja suņa īpašnieks savu pienākumu gada laikā neizpilda, administratīvā lieta ir jāizbeidz un suns paliek neizvērtēts.

Tādēļ PVD aicina attiekties no šīs kārtības un noteikt citu normatīvo regulējumu, ar stingrāku bardzību vēršoties pret pašu suņa īpašnieku.