PVD: Sprostos un brīvē turētu vistu olu kvalitāte neatšķiras

1 komentārs

Šonedēļ Vecrīgā dzīvnieku aizstāvju kustības aktīvisti kārtējo reizi aicināja atbrīvot dējējvistas no sprostiem, tādējādi protestējot pret šāda veida olu ražošanas veidu.

Latvijā 90% dējējvistu tiek turētas sprostos, jo tas ir vislētākais olu iegūšanas veids. Ja vistas tur brīvākā režīmā – kūtī, tad ražošanas izmaksas pieaug apmēram pusotru reizi, brīvībā – divas reizes, bet biosaimniecībās iegūtas olas maksā pat trīs līdz četras reizes dārgāk. Tomēr kvalitātes prasības gala produktam ir vienādas. Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) skatījumā, nebrīves olas pat esot drošākas.

Rudīte Vārna
PVD Novietņu uzraudzības daļas vadītāja vietniece

Olu kvalitāte neatšķiras. Viņa nedrīkst atšķirties. Ne no tām saimniecībām, kur dējējvistas tur sprostos, ne no tām saimniecībām, kur ir brīvā turēšana vai turēšana kūtī. Tieši tur, kur ir brīvā turēšana, tur ir iespējama lielāka saslimšana gan dējēj vistām, gan olas ir inficētas ar salmonelozi, jo tomēr putni staigā ārā un ir piesārņojums lielāks.

Divas Eiropas Savienības valstis – Vācija un Austrija – ir pieņēmušas lēmumu  pakāpeniski aizliegt turēt vistas sprostos. Savukārt Latvijā par atteikšanos no sprostos turētu vistu dētām olām no 2025. gada paziņojuši viesi lielākie tirdzniecības tīkli. Pagaidām gan ekonomiska pamatojuma šādam solim nav. Pārdošanas dati liecina, ka 9 no 10 pircējiem izvēlas lētākās olas.

1 komentārs