PVD: produktu svēršana klientu līdzpaņemtos traukos ir atļauta

1 komentārs

Latvijai joprojām ir uz ko tiekties pārtikas produktu iepakojuma samazināšanā. Lielveikalos arvien ir pieejami bezmaksas maisiņi, savukārt sabiedrībā ir uzskats, ka savu iepakojumu, piemēram, salātu pirkšanai, uz veikalu ņemt līdzi nedrīkst.

Par atkritumu šķirošanu tiek runāts gadiem, un daudzi cilvēki to apzinīgi dara, tomēr zaļajai domāšanai piedien arī mazāks videi kaitīgo pārtikas iepakojumu, tostarp plastmasas maisiņu patēriņš.

Lai spriestu par iepakojuma samazināšanu tirdzniecībā, uz Saeimu otrdien, 13. februārī, bija aicināti gan atbildīgo ministriju un dienestu, gan arī nevalstisko organizāciju pārstāvji. Visi bija vienisprātis, ka atkritumu jomā mums vēl ir daudz darāmā.

“Mēs ļoti maz runājam par to, kā atkritumus neradīt. Atceros gadījumu, kādā lielveikalā, kur gribēju nopirkt siera salātus savā līdzpaņemtajā trauciņā, bet to man neļāva, jo nevarot nosvērt, jo PVD to esot aizliedzis,” atminas Saeimas Vides un klimata politikas apakškomisijas vadītājs Ingmārs Līdaka.

Esot dzirdēts arī par gadījumiem, kad degvielas uzpildes stacijās atteikta kafijas ieliešana klienta līdzpaņemtā termokrūzē. Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) gan uzsver, ka pircējiem ir tiesības izmantot savu taru. “Neviens normatīvais akts neaizliedz šīs darbības. Cita lieta ir, ka bieži vien, nezinot, personāls to tā uztver. PVD neizstrādā normatīvos aktus. Tas nav aizliegts. Galvenais ir ievērot klasiskās higiēnas prasības,” uzsver PVD Pārtikas izplatīšanas uzraudzības daļas vadītāja.

Tikmēr dabas draugi aicina uz šo jautājumu skatīties vēl plašāk. It kā labu gribēdama, atkritumu radīšanu dažkārt stimulē arī valsts. “Par skolas pienu – programma, kur kādreiz piens tika nogādāts lielos iepakojumus, tad tagad katrs savā mazajā iepakojumā, kas veicina, ka to pienu izmet, nevis izdzer,” akcentē Vides izglītības fonda pārstāvis Edmunds Cepurītis.

Plastmasas iepakojuma patēriņš gan tuvākajā laikā varētu sarukt lielveikalos. Daudzos mazumtirdzniecības tīklos jau tagad pie kases pieejami papīra iepirkumu maisiņi. Videi draudzīgāki risinājumi tiek meklēti arī mazo plastmasas maisiņu aizstāšanai.

“Sākot ar 2025. gadu, praktiski visi maisiņi tiks tirgoti ar videi draudzīgu plastmasu, kas varētu noārdīties. Tas ir jautājums, kas saistīts ar industriju. Kas attiecas uz salātu un augļu, dārzeņu likšanu plastmasas maisiņos, šobrīd tirgotāji strādā, kā varētu aizvietot ar citiem materiāliem, tas nenotiks uzreiz, bet pie tā tiek strādāts,” nākotnes plānus ieskicē Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas izpilddirektors Noris Krūzītis.

Plānots, ka no 2019. gada veikalos pilnīgi visi plastmasas maisiņi būs tikai par maksu.

TOP komentāri

  • es
    +2 +2 0

    es

    Plastmasa ir kaitīga,vajag likt tikaistikla traukos.Un pa atkritumu šķirošanu neviens nemaksā,lai ievieš puduļu automātus visa tipa pudulēm,tad problēma atkritīs.Tāpēc,ka kāds grib uzdzīvot uz mūsu atkritumiem,tāpēc nekas nemainās.Deputāti vainīgi,atlaist.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl