PVD: Latvijā konstatētais putnu gripas apakštips cilvēku veselību neapdraud

0 Komentāru
PVD: Latvijā konstatētais putnu gripas apakštips cilvēku veselību neapdraud
EKRĀNUZŅĒMUMS, BEZ TABU

Konkrētais putnu gripas apakštips, kas konstatēts Latvijā, cilvēku veselību nepadraud, TV3 ziņu raidījumā “900 sekundes” sacīja Pārtikas veselības dienesta (PVD) Dzīvnieku infekcijas slimību uzraudzības daļas vadītāja Madara Volka.

Viņa gan atgādināja, ka, lietojot putnu gaļu vai olas pārtikā, tāpat kā līdz šim ir jāievēro visi ierastie drošības pasākumi – šie produkti termiski jāapstrādā.

Līdz šim augsti patogēnā putnu gripa apstiprināta tikai diviem Jūrmalā, Dzintaru pludmalē atrastiem mirušiem paugurknābja gulbjiem, lai gan kopumā uz putnu gripu ir izmeklēti 11 savvaļas putni un laboratorijā testējas vēl citi, viņa pastāstīja.

Ņemot vērā konstatēto un pieaugošos putnu gripas draudus mājputnu novietnēm, Latvijā plānots noteikt papildu biodrošības pasākumus mājputnu novietnēm visā valsts teritorijā, tostarp ierobežojot mājputnu turēšanu ārpus telpām, lai novērstu to tiešu vai netiešu kontaktu ar savvaļas putniem.

Pārtikas veselības dienesta Dzīvnieku infekcijas slimību uzraudzības daļas vadītāja Madara Volka

“Apkarošanas pasākumi, ja slimību konstatē kādā no mājputnu novietnēm – vienalga mazā vai lielā, visi mājputni ir jānogalina un jāiznīcina. Ja zinām, ka Latvijā savvaļas putniem ir konstatēta šī slimība, tad ļoti liela piesardzība un biodrošība ir jāievēro mājputnu novietnēs, jānodrošina, lai nebūtu tiešā vai netiešā saskarsme ar savvaļas putniem vai putnu gripas vīrusu neieviestu mājputnu novietnēs.”

Viņa piebilda, ka lielajās mājputnu novietnēs Latvijā biodrošības pasākumi pārsvarā ir augstā līmenī, bet mazajās mājputnu novietnēs gan būtu pie tā jāpiestrādā. Pašlaik ir auksts laiks un mājputni nelabprāt iet laukā, bet turpmākos mēnešos kļūs siltāks un tie gribēs tikt laukā. To nedrīkstēs pieļaut, mājputnus būs jātur iekštelpās vai norobežotās telpās, ievērojot visas nepieciešamās biodrošības prasības.

PVD Dzīvnieku infekcijas slimību uzraudzības daļas vadītāja teica, ka Latvijā līdz šim putnu gripa nekad nav bijusi reģistrēta, Jūrmalā konstatētais esot pirmais šāds gadījums valstī. Citus gadus bija noteikti papildus biodrošības pasākumi, taču tas tika darīts piesardzības nolūkā slimības izplatības citās valstīs dēļ.

PVD turpmāk plāno veikt pastiprinātas pārbaudes mājputnu novietnēs, vai tiek ievērotas biodrošības prasības. Tāpat dienests aicina iedzīvotājus ziņot par atrastiem beigtiem putniem, zvanot uz PVD uzticības tālruni – automātisko atbildētāju  67027402 vai informējot tuvāko PVD teritoriālo pārvaldi.

0 Komentāru