PVD ”Dogo” barībā atrod neatļautu vielu – karbamīdu

Komentāri
PVD ”Dogo” barībā atrod neatļautu vielu – karbamīdu
Piesārņotās partijas apjoms ir 31 tonna. (Foto: Pārtikas un Veterinārais dienests)

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) uzņēmuma ”Tukuma straume” ražotajā barībā ”Dogo ar mājputnu gaļu” konstatējis neatļautu vielu – karbamīdu.

Uzņēmums šobrīd atsauc piesārņoto barības partiju no tirgus, savukārt PVD aicina suņu īpašniekus pārskatīt savus suņu barības krājumus un neizmantot ēdināšanā ”Dogo ar mājputnu gaļu” barību ar iepriekš minēto partijas numuru un derīguma termiņu.

Piesārņotās partijas apjoms ir 31 tonna, no kuras tirdzniecībā, pēc uzņēmuma sniegtās informācijas, nonākušas aptuveni divas trešdaļas. Atsauktā barības partija uzņēmumam būs jāiznīcina.

Karbamīds (urīnviela) ir barības piedeva, kuru atļauts lietot atgremotāju ēdināšanā, bet suņu un kaķu barībā tā nedrīkst būt vispār, jo var dzīvniekiem izsaukt organisma saindēšanos.

Jau ziņots, ka starp “Tukuma straumi” un veterinārārstiem 2015. gada martā pēc suņu slimības – barības vada sašaurinājuma – uzliesmojuma sākās konflikts. Līdz šim saslimšanas cēloņu izpētē jau ieguldīti ap 45 000 eiro, tostarp 10 700 eiro no Zemkopības ministrijas (ZM) budžeta, 25 000 eiro no institūta “Bior” budžeta, 9000 eiro no Pārtikas un veterinārā dienesta budžeta. Savukārt LVB neatkarīgus pētījumus veic par portālā “ziedot.lv” saziedotajiem 31 212 eiro.

PVD sākta administratīvā lietvedība un arī “Tukuma straume” veic iekšējo izmeklēšanu, bet skaidras atbildes par barības piesārņojuma avotu nav. Uzņēmums šobrīd atsauc piesārņoto barības partiju no tirgus. Tās numurs ir 2870, bet derīguma termiņš – 2018. gada 29. jūnijs. “Tukuma straume” TV3 Ziņām komentārus (par šo jautājumu) solīja sniegt rīt.

Kristīne Lamberga
PVD Veterinārās uzraudzības departamenta direktore

Suņu megaesophagus – tika konstatēts, ka tās ir kā sekas polineiropātijai. Tās cēloņi ir dažādi, tiešā veidā norādes, ka no karbamīda varētu veidoties šāda reakcija, nav, tādēļ šobrīd nevaru to ne apstiprināt, ne noliegt.

Līdz šim veiktajās barības analīzēs nav atrastas toksiskas vielas, kas varētu būt barības vada dilatācijas izraisītājas, līdz ar to ZM, kā arī ražotājs noliedz barības saistību ar saslimšanu, uzsverot, ka nav konstatēts neviens kritērijs, kura dēļ varētu teikt, ka suņu saslimšanā ir vainojama barība.

Lasi vēl