PVD divās kažokzvēru fermās konstatē labturības pārkāpumus

1 komentārs

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) vairākās kažokzvēru fermās konstatējis būtiskus dzīvnieku labturības pārkāpumus – trūkst personāla, zvēri dzīvo netīrībā, un fermas arī piesārņo dabu, vēsta TV3 Ziņas.

PVD ārpuskārtas vizītes veicis visās piecās Latvijas kažokzvēru audzētavās, un divās no tām nekāda veida pārkāpumi nav konstatēti. SIA “Lemo Latvija” darbinieki neesot ievērojuši Covid-19 noteiktos piesardzības pasākumus, taču draudi dzīvnieku labturībai nav atklāti. Tikmēr Vērgales zvērsaimniecībā situācija bijusi jau krietni sliktāka.

Māris Balodis, Pārtikas un veterinārā dienesta ģenerāldirektors

“Nav nodrošināts pietiekams personāla skaits, lai reizi dienā apskatītu dzīvniekus un nodrošinātu viņu aprūpi. Arī vizuāli veicot ūdeļu apskati, konstatējām parazītu – blusu – klātbūtni, kas atsevišķām ūdelēm bija izraisījušas ādas bojājumus, iekaisumus.”

Fermā bijušas problēmas arī ar kanalizāciju – piesārņojuma dēļ pat piesaistīts Valsts vides dienests. Arī audzētavā “Larix Silva” konstatētas veselības problēmas ūdeļu mazuļiem, kuri, laikus nesaņemtas barības dēļ, bijuši savārguši un agresīvi.

Lai uzlabotu kažokzvēru turēšanas apstākļus, Zemkopības ministrija sagatavojusi priekšlikumus labturības prasību pastiprināšanai. Piemēram, fermu darbiniekiem turpmāk būs biežākas mācības, kā arī tiks izstrādātas labās prakses rokasgrāmatas.

Zanda Matuzale, ZM Veterinārā un pārtikas departamenta direktore

“Otrs lielākais ir šī te obligātā videokameru uzstādīšana novietnēs. Mērķis ir, lai laikus varētu novērst nežēlīgu, cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvniekiem un arī, lai pats fermas īpašnieks būtu pārliecināts, ka darbinieki strādā atbilstoši prasībām.”

Jaunajos noteikumos būs arī striktākas prasības par kūtsmēslu izvākšanas biežumu, kā arī dzīvnieku brūču izvērtēšanas parametri. Zvēraudzētāju asociācija jaunās prasības gatava atbalstīt, jo uzskata, ka tieši apmācību trūkums darbinieku vidū varētu būt iemesls pārkāpumiem. Asociācijas biedri jau tagad vienojušies par jaunu vadlīniju izstrādi attiecībā uz dzīvnieku pārvietošanu, kā arī videokameru uzstādīšanu. Tāpat asociācija ir gatava atņemt fermām sertifikātu, kas nepieciešams gatavās produkcijas tirgošanai.

Sandra Vilciņa, Latvijas Zvēraudzētāju asociācijas valdes locekle

“Ja gadījumā vairākkārtīgi labturības prasības netiek ievērotas, tad asociācija, pamatojoties uz pārbaudes protokoliem, ierosina procedūru par “WelFur” sertifikāta apturēšanu. Tas nozīmē, ka šī saimniecība turpmāk vairs starptautiskajās izsolēs savas kažokādas realizēt nedrīkstēs.”

Lielākoties pārkāpumi jau esot novērsti un problēmas palikušas tikai Vērgales zvērsaimniecībai – ar vides piesārņojumu. Tomēr kopumā situācija ar dzīvnieku labturības prasību ievērošanu pēdējā laikā uzlabojas.

1 komentārs